Spinal kord yaralanmalı hastalarda kemik yoğunluğu/ osteoporoz sıklığı ile ilişkili faktörler (demografik, klinik ve fonksiyonel parametrelerle ilişkisi)
Factors associated with bone mineral density / osteoporosis in spinal cord injury (relation to demographic, clinical and functional parameters)
- Tez No: 539733
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÖNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız; SKY hastalarında meydana gelen kemik kaybını tespit etmek; neden olabilecek faktörlerin klinik, demografik ve fonksiyonel parametreler ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne spinal kord yaralanması sebebiyle yatarak ve ayaktan tedavi gören 46 kadın, 76 erkek, toplam 122 SKY hastası retrospektif olarak hasta dosyalarından taranarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, yaralanma tarihi ve etyolojisi, hastalık süreleri, komplikasyonları kaydedildi. Hastaların nörolojik seviyesi için 2013 ASIA skalası kullanıldı. Hastaların motor seviyeleri kaydedildi. Hastaların spastisitesi Modifiye Ashworth Skalası-MAS'na göre kaydedildi. Hastaların rutin biyokimya testleri, serum kalsiyum (Ca, mg/dl), fosfor (P, mg/dl), alkalen fosfataz (ALP, U/L), hemogram, tiroid fonksiyon testleri, 25 hidroksi vitamin D3 not edildi. Hastaların fonksiyonel durumu vertikalizasyon açısıdan değerlendirilerek üç gruba ayrıldı. Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi not edildi.Dual Enerji X-Ray Absorbsiyometre (DXA) ölçümleri toplam kalça ve L1-L4 T skorları, vertebra, L1, L2, L3, L4 KMY ve L1-L4 KMY L1'de stabilizasyon sistemi olan hastaların L2-L4 KMY skorları g/cm² cinsinden ve Z skorları kaydedildi. Sağ kalça boyun, büyük trokanter (GT), intertrokanter bölge KMY skorları g/cm² cinsinden ve Z skorları, distal femur epifiz, metafiz ve proksimal tibia epifiz KMY skorları g/cm² cinsinden kaydedildi. Hastalar, yaralanma sonrası ilk 1 yılda akut SKY, yaralanmasından bir yıl sonrası kronik SKY olarak sınıflandırıldı. Parapleji- tetrapleji, komplet-inkomplet olarak sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was; To detect bone loss in patients with SCI; The aim of the study is to investigate the relationship between the factors that may be caused by clinical, demographic and functional parameters. Materials and Methods: A total of 122 SCI patients (46 female, 76 male) who were hospitalized and treated as outpatients due to spinal cord injury to the Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital were retrospectively included in the study. Demographic characteristics, history and etiology, duration of disease and complications of the patients were recorded. The 2013 ASIA scale was used for the neurological level of the patients. Motor levels of patients were recorded. Spasticity of the patients was recorded according to Modified Ashworth Scale-MAS. Routine biochemistry tests, serum calcium (Ca, mg / dl), phosphorus (P, mg / dl), alkaline phosphatase (ALP, U / L), hemogram, thyroid function tests, 25 hydroxy vitamin D3 were noted. The functional status of the patients was divided into three groups according to verticalization. Barthel Daily Living Activities Index was noted. Dual Energy X-Ray Absorptiometer (DXA) measurements total hip and L1-L4 T scores, vertebrae, L1, L2, L3, L4 BMD and L1-L4 BMD L1 patients with stabilization system L2 -L4 BMD scores in g/cm2 and Z scores were recorded. Right hip neck, large trochanter (GT), intertrochanter zone BMD scores in g/cm2 and Z scores, distal femur epiphyseal, metaphysis and proximal tibial epiphyseal BMD scores were recorded in g / cm2. The patients were classified as chronic SCI one year after injury with acute SCI in the first year after injury. Paraplegia-tetraplegia, complete-incomplete was classified. Results: There was a positive correlation between injury time and L1-L4 lumbar Z score (r = 0.354, p = 0.001).