Bostanlık Kumsalı'ndaki (Phaselis-Antalya) Caretta caretta (Chelonia: Cheloniidae) populasyonlarının izlenmesi ve sıcaklığa bağlı yavru cinsiyet oranlarının belirlenmesi
Monitoring of caretta caretta (Chelonia: Cheloniidae) populations and determination of hatchling gender rates related to temperature on the Bostanlik Beach (Phaselis-Antalya)
- Tez No: 539777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Deniz kaplumbağaları hakkında dünya çapında pek çok çalışma mevcuttur. Ancak bu canlılar hakkında her gün yeni bir bilinmeyen keşfedilmektedir. Bu çalışma Phaselis Bostanlık Kumsalı'nda yapılan geniş ölçekli ilk çalışma niteliğini taşımaktadır ve 2016-2017 yuvalama sezonunu kapsayan iki yıllık bir araştırmadır. Araştırmanın her iki yılında (2016 yılı için 10 adet, 2017 yılı için 2 adet olmak üzere) toplam 12 adet data-logger kullanılmış fakat yoğun predasyon sonucunda sadece bir adet (2017 yılına ait) data-loggerdan sağlıklı veri alınabilmiştir. Alınan veri ile 47 günlük kuluçka süresinin 1/3'üne tekabül eden pivotal sıcaklık 32,4 °C bulunmuştur. Bu bulunan sonuca göre bu yuvadan çıkan yavruların %95,87'sinin dişi olabileceği hesaplanmıştır. Çalışmada Bostanlık Kumsalı'na çıkış yapan her deniz kaplumbağasının yuva ve iz ölçüleri, yuva koordinatları, denizden uzaklıkları predasyon durumları, yumurta sayısı ve yumurtadan çıkış sayıları ile sıcaklık verileri kaydedilmiştir. Kumsalda 2016 yılı yuvalama sezonundaki çıkışların denize olan mesafeleri yaklaşık olarak 14-42 m arasında iken, 2017 yılında ise 10-32 m arasında dağılmıştır. Yuvalı çıkışların ise ortalama olarak 2016 yılında en çok 20-39 m mesafelerde ve 2017 yılı için ise 20-29 m mesafelerde dağıldığı görülmüştür. Phaselis Bostanlık Kumsalı'nda 2016 ve 2017 yıllarında tespit edilen toplam 26 yuvadan 12 tanesinde yumurta varlığı tespit edilmiştir. Bu 12 yuvadan sadece birinde 75 adet yumurta sayılmış ve bu yumurtalardan çıkan tüm bireylerin denize ulaştığı gözlemlenmiştir. Bunun sonucunda da bu yuvadan alınan verilere göre yavru çıkış başarısı %100 olarak hesaplanmıştır. Geriye kalan 11 yuva alınan önlemlere rağmen yoğun predasyona uğramış ve yuvalar tamamen tahrip olmuştur. Araştırma alanında daha önce kapsamlı bir çalışma yapılmadığından dolayı ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli koruma önlemleri alınmamıştır. Ancak bu çalışmadan sonra gerekli önlemler alınmazsa, giderek kirlenen plajlarımız ve denizlerimizden dolayı nesli hali hazırda tehlikede olan kaplumbağaların bu kumsalda yuvalanması olasılığı azalacak ve nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.
Özet (Çeviri)
There are many studies on sea turtles around the world. But everyday researchers are discovering new information about these creatures. Therefore new studies about sea turtles are deeply required. This research is the first large scale project about Phaselis Bostanlık Bay in Antalya. This research is a two year long study covering both 2016 and 2017 nesting seasons. There are total of twelve dataloggers were used in the study (10 for the 2016 nesting season and 2 for the 2017 nesting season). But due to heavy predation data was only received one datalogger from the 2017 nesting season. According to this data pivotal temperature, 1/3 of the 47-day incubation period, was established as 32,4 °C. With reference to this data, 95.87% of the offspring from this nest were calculated as female. Also in this study, for each sea turtle departing from nest at the Bostanlık Beach, trace and nest dimensions, nest coordinates, predation states from the sea, number of eggs and number of hatching and temperature data were recorded. In 2016, offsprings exit distances of nests from the beach recorded between 14 to 42 metres while in 2017 distances vary from 10 to 32 metres. On avarage, in 2016 distances were mostly between 20 to 39 metres and in 2017 there were 20 to 29 metres. In a two year period, 2016 and 2017, eggs were identified in 12 of 26 nests on the Phaselis Bostanlık Bay. Only one nest from this 12 nests were counted and 75 eggs were identified and all the offsprings from these eggs were reached to the sea. For this nest, offspring output success was calculated as 100%. Unfortunately other 11 nests were heavily predated and destroyed completely. Due the lack of comprehensive studies in the region, the necessary protection measures have not been taken in the past. However, if the necessary precautions are not taken for the protection of sea turtles after this study, the possibility of nesting of the endangared sea turtles will face the danger of exinction as a results of our increasingly polluted beach and sea ecosystems.