Assessing application lifecycle management potentials: An exploratory industrial case study
Uygulama yaşam döngüsü yönetimi potansiyellerinin değerlendirilmesi: Endüstriyel araştırma çalışması
- Tez No: 539786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yazılım projeleri, risk barındıran ve genellikle uzun bir sürece yayılmış olduğundan, başarılı bir sonuç elde etmek adına iyi bir yönetim sistemi gerektirir. İyi bir yönetimin en önemli unsuru ise kontrollü planlamadır. Proje kapsamında, gereksinimler, analiz, tasarım, geliştirme süreci, kestirimler, risk ve değişiklik kontrol yöntemleri, test ve bakım süreçlerinin tam ve doğru bir şekilde tamamlanması için yazılım geliştirme yaşam döngüsünün gerekli tüm aşamalarının doğru ve kararlı bir şekilde planlanması ve sistematik içerisinde yürütülmesi gerekir. Yazılım yaşam döngüsü yönetimi kavramı, yalnızca gelişmeyi değil, aynı zamanda dağıtım ve bakımı da kapsayan etkili yazılım mühendisliği süreçlerinin dâhil edilmesini gerektirir. Yazılım mühendisliği için yeni metodolojiler ortaya çıkmaya devam etse de, yazılım geliştirme hala önemli miktarda başarısızlık oranını deneyimlemeye devam etmektedir. Modern yazılım geliştirmenin karmaşıklıklarının üstesinden gelmek için, çevik kalkınma felsefesi, yazılım geliştiricilerinin uygulama ile ilgili olarak kalmasını ve uygulama değişikliklerini izleyerek gerekli değişiklikleri aşamalı olarak yapmak için paydaşlarla sürekli olarak çalışmasını önermektedir. Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi (ALM), bir firmanın yazılım geliştirme ve sistem operasyon ekipleri tarafından gerçekleştirilen görevleri harmanlayan, yazılım girişimlerini başlangıçtan sonuçlanana kadar tamamlayan ve değişikliklerin kaydedildiği DevOps olarak ifade edilen yazılım geliştirmeye yönelik yeni bir tavrı yansıtan yeni bir eğilimdir. Bu tezin nihai sonucu, büyük ölçekli bir yazılım geliştirme organizasyonunda ALM'nin bir dizi seçilmiş yazılım projesine hizmet olarak sunulması için bir değerlendirme çerçevesidir. Uygulayıcıları, ALM uygulamalarını fikir aşamasından temel araç setinin seçimiyle uyarlamaya yönlendirmelidir. Son olarak, bu yaklaşımın kullanılabilirliğini değerlendirmek için endüstriyel bir vaka çalışması yapılmıştır. Bu çalışma büyük ölçekli bir şirket ortamında çevik en iyi uygulamaları kullanarak ALM dönüşümüne rehberlik etmektedir. Bunların ışığında, birleşik bir ALM araç seti ve süreçleri, dönüşüm sürecinin ekonomik sonuçları ve öğrenilen dersler ile tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Software projects require a good management system to achieve a successful result because they are risky and often spread over a long period. The most important element of a good management is controlled planning. Within the scope of the project, all necessary stages of the software development life cycle need to be accurately and consistently planned and documented to complete the requirements, analysis, design, development process, estimations, risk and change control methods, test and maintenance processes in a complete and accurate manner. The notion of software lifecycle management requires the incorporation of effective software engineering processes that encompass not only development but also deployment and maintenance. Although new methodologies for software engineering continue to emerge, still software development continues to experience a significant amount of failure rates. To overcome the complexities of modern software development, agile development philosophy suggests that software developers should remain involved with the application and working continuously with stakeholders to make required changes incrementally by tracking application changes. Application Lifecycle Management (ALM) is an emerging trend that reflects a novel attitude towards software development also expressed as the DevOps, which blends the tasks performed by a firm's software development and systems operations teams, monitor software artifacts from inception to completion while changes are noted. The ultimate outcome from this thesis is an assessment framework for delivering ALM as a service to a set of selected software projects in a large-sized software development organization. It should guide practitioners to tailor ALM practices from the idea phase through the selection of the underlying tool set. Finally, an industrial case study is conducted to assess the usability of this approach. This study guides ALM transformation using agile best practices in a large-scale corporate environment. In light of these, a unified ALM toolset and processes will be discussed with the economic implications of the transformation process and the lessons learned.