Satellite based passive radar system
Uydu tabanlı pası̇f radar sı̇stemı̇
  1. Tez No: 539817
  2. Yazar: NİHAT MERT ÜNAL
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. YUSUF ZİYA UMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde uydu tabanlı pasif radarların elektromanyetik yayılımı incelenmiştir. Uydudan yayılan elektromanyetik alanlar tüm atmosferi geçecek ve hedeften saçılacaktır. Bu hedefler sivil uçak ve görünmez savaş uçağıdır. Birinci olarak, Modified Theory of Physical Optics (MTPO)'den bahsedilmiştir. Physical Optics (PO) metodunun kırınan alanlardaki eksikliği MTPO kullanılarak giderilmiştir. İkinci olarak, mükemmel iletken yüzeye sahip silindirik parabolik yansıtıcı uydu anteninden saçılan alanlardan bahsedilmiştir. Silindirik parabolik yansıtıcı antenin yansıyan saçılan alanları bu tezde uydudan yayılan alan olarak kullanılacaktır. Bu tezin bir başka ana noktası da uydu anteninden yayılan alanın Gauss ışınları olarak modellenmesidir. Gauss ışınlarından gelen Geometrik Optik (GO) alanı uydudan yayılan alan olarak kullanılmıştır. Bu tezde, bu alan tüm atmosferi geçecek olan alandır. Dördüncü olarak, atmosfer International Telecommunication Union Radiocommunication (ITU-R) tavsiyeleri kullanılarak modellenmiştir. Atmosferdeki bozulmalar ortaya konmuştur. Sivil uçağın modeli olan mükemmel iletken yüzeye sahip çizgi şeritten düzlemsel dalga saçılımı açıklanmıştır. Ayrıca, görünmez savaş uçağının modeli olan mükemmel soğurucu yüzeye sahip çizgi şeritten düzlemsel dalga saçılımından bahsedilmiştir. Son olarak, atmosferdeki bozulumlardan kaynaklı sönümlenmeler, gerçek uzunlukları hesaba katılmış sivil uçak ve gerçek uzunlukları hesaba katılmış görünmez savaş uçağı numerik olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, satellite based passive radar's electromagnetic propagation is investigated. Electromagnetic wave which radiated from satellite will propagate through whole atmosphere and scattered by targets which will be modeled as civilian plane and stealth aircraft. Firstly, Modified Theory of Physical Optics (MTPO) is introduced. Diffraction deficiency of Physical Optics (PO) is eliminated by MTPO. Secondly, satellite antenna which is Perfectly Electric Conductor (PEC) Cylindrical Parabolic Reflector Antenna (CPRA) is introduced. CPRA's scattered fields are evaluated. In this thesis, reflected scattered field by CPRA is used as radiated electromagnetic wave. Another point of view of this thesis is Gaussian beam modelling. Radiated electromagnetic wave which is CPRA's reflected scattered field is modeled as Gaussian beam. Gaussian beam's incident Geometrical Optics (GO) wave is used as radiated field from satellite antenna which passes through atmosphere. Fourthly, atmosphere is modeled as using International Telecommunication Union Radiocommunication (ITU-R) Recommendations. Impairments of the atmosphere is investigated. Then, plane wave scattering by PEC surface line strip which is model of civilian plane is expressed. Also, plane wave scattering by perfectly absorbing surface which is model of stealth aircraft is investigated. Finally, numerical analysis is represented for attenuation by atmosphere, civilian plane with original dimension and stealth aircraft with original dimension and results are discussed.