UPS üretim fabrikası'nda 4 farklı üretim hattında iş güvenliği uygulamaları ve risk değerlendirmesi
Occupational safety and health application and risk assessment in 4 different production area of UPS production factory
- Tez No: 539821
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu 30 haziran 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı iş yasasına göre daha ayrıntılı düzenlemeler içeren yeni yasa, işverene yeni ve oldukça fazla yükümlülükler getirmiştir. Risk değerlendirmesi yapmamak iş kazaları ve meslek hastalıklarına uğrama riskini artıracaktır. Risk analizinin yaplmaması, işin durdurulması ve iş yerinin kapatılması ile sonuçlanabilecektir. Çalışmada, UPS Üretim Fabrikası' nda risk değerlendirmenin aşamaları ve uygulanan metot açıklanmaktadır. Fabrika'da 4 farklı üretim hattında, mevcut tehlike kaynaklarının 5 X 5 matris metotu kullanılarak tehlike tanımları yapılmıştır. Tehlikelerin oluşturduğu riskler saptanmış ve tanımlanmıştır. Tehlike ve riskleri kapsayan durumlar, ilgili yönetmeliğe göre incelenmiştir. Mevcut kontrollerin analizi yapılmış, riskin kontrol edilebillirliği ve önerilen kontroller belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational safety and health law issued in official release and enacted in 30th June 2012, which is law no: 6331. This law brought more responsibility to employer than the previous about law. Failed to risk assessment is increase to risk of accident and occupational disease. Also in case of failure to risk assessment cause to stop to work and may be closure of workplace. In this study, explained the phase of risk assessment and applied method. in UPS Production Factory defined the actual hazard, used with 5 X 5 Matrix Method. Actual hazard and occurred risks are examined to according to related rules/laws. Analyzed to actual precaution, controllability of risk and suggested control.