Investigation of hydroxymethyl furfural production from cellulose in the presence of deep eutectic solvents using microwave reactor
Mikrodalga reaktör ile ötektik çözgenler varlığında selülozdan hidroksimetil furfural üretiminin araştırılması
- Tez No: 539828
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada mikrodalga reaktör ve konvansiyonel reaktörde hem çözgen hem de katalizör olarak kullanılabilen ötektik çözgenler varlığında selülozdan(Ayçiceği Sapı) hidroksimetil furfural (HMF) üretiminin araştırılması incelenmiştir. Bu çalışmada hidrojen bağı alıcısı olarak (HBA) kolin klorür ve di-etiletanol amonyum klorür, hidrojen bağı vericisi (HBD) olarak adipik asit, sitrik asit, malonik asit, tartarik asit, okzalik asidin kullanıldığı ötektik çözgenler hazırlanmıştır. Deneysel çalışmanın ilk basamağı olarak HBA ve HBD'ler farklı kompozisyonlarda karıştırılarak ötektik çözgenler hazırlanmıştır. Hazırlanan çözgenlerin donma noktaları ölçülmüş ve donma noktalarına bağlı olarak karışımınların ötektik noktaları bulunmuştur. Ötektik noktası bilinen karışımların yoğunluk, viskozite, pH, kırılma indisi ve elektrik iletkenlikleri gibi fiziksel özellikleri oda sıcaklığında ölçülmüştür. Ötektik çözgenler ile selülozdan hidroksimetil furfural üretimi reaksiyonlarında hem çözgen hem katalizör olarak kullanılmıştır. Deney çalışmaları mikrodalga reaktör ve konvensiyonel ısıtmalı olmak üzere iki farklı tip reaktörde gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda ayrıca sıcaklık ve zaman parametreleri incelenmiş olup, en yüksek HMF dönüşüm koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, investigation of the production of hydroxymethyl furfural (HMF) production from cellulose(Sunflower Stalk) in the presence deep eutectic solvents which may be used as solvent or catalyst in a microwave reactor and conventional batch reactor was studied. In this study, DES are formed between choline chloride and diethylethanol ammonium chloride as hydrogen bond acceptor (HBA) and as a hydrogen bond donor (HBD) adipic acid, citric acid, malonic acid, tartaric acid and oxalic acid. In the first step of experimental study, deep eutectic solvents were formed by mixing of different composition of HBA and HBD's. The freezing points of these mixtures were measured and then eutectic points were determined. The physical properties such as density, viscosity, pH, refractive index and electrical conductivity of the mixtures of known eutectic points were measured at room temperature. Eutectic solvents were used for both catalysts and solvents in the production of hydroxymethyl furfural (HMF) from cellulose. The reactions were carried out in two diffrent types of reactor as a microwave reactor and conventional heated reactor. In experimental studies, temperature and time parameters were also investigated and the highest HMF conversion conditions were determined.