Antihistaminik levosetirizin dihidroklorür'ün sitogenetik markerlar üzerine etkileri
The effects of antihistamine levocetirizine dihydrochloride on cytogenetic markers
  1. Tez No: 539841
  2. Yazar: HÜSNİYE SEVTAP KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYRALDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan antihistaminikler üretim-gelişim süreçlerine göre birinci ve ikinci kuşak antihistaminikler olmak üzere iki sınıfta toplanmıştır. İkinci kuşak antihistaminik ilaç grubuna giren ve Alerinit'in etken maddesi olan levosetirizin dihidroklorür yapıca setirizine benzemektedir. Bu çalışma, insan periferal lenfositlerinde Kromozom Anormalliği (KA) ve Mikronükleus (MN) testleri kullanılarak levosetirizinin olası genotoksik ve sitotoksik etkisini belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, hücre kültürleri levosetirizin'in ön çalışma ile belirlenmiş olan 2, 4, 8 ve 16 µg/ml konsantrasyonları ile 24 ve 48 saat muamele edilmiştir. Kromozom anormalliği (KA), anormal hücre (AH), mitotik indeks (MI), mikronükleus (MN), mikronükleuslu binükleer hücre (BNMN) ve nükleer bölünme indeksi (NBI) belirlenmiş ve elde edilen datalar SPSS (17,0) paket programı kullanılarak kontrol grupları ile mukayese edilmiştir. Yaptığımız çalışma sonucunda levosetirizin'in KA/Hücre oranı, AH yüzdesi ve MI değerleri ile MN frekansı, BNMN oranı ve NBI değerlerinde kontrole oranla tüm konsantrasyonlarda ve muamele sürelerinde önemli bir değişikliğe sebep olmadığını gözlemledik. Bu durum levosetirizin'in herhangi bir genotoksik ve sitotoksik etkiye sahip olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Antihistamines used in the treatment of allergic diseases were classified into two classes as first and second generation antihistamines according to production-development processes. Levocetirizine dihydrochloride, the second generation of antihistaminic drug and the active ingredient of Alerinitis, it is structurally similar to cetirizine. This study was carried out to determine the probable genotoxic and cytotoxic effects of levocetirizine using Chromosomal Abnormality (CA) and Micronucleus (MN) tests in human peripheral lymphocytes. In this study, cell cultures were treated with 2, 4, 8 and 16 µg/ml concentrations determined by preliminary study of levocetirizine during 24 and 48 hours. Chromosomal abnormality (CA), abnormal cell (AH), mitotic index (MI), micronucleus (MN), binuclear micronucleus (BNMN) and nuclear division index (NDI) were determined and the data were compared with the control groups by using SPSS (17,0) package program. As a result of our study, we observed that levosetirizine does not cause any significant change compared to control in CA / Cell rate, AH percentage and MI values, MN frequency, BNMN rate and NDI values at within the all studied concentrations and treatment periods. This situation shows that levocetirizine hasn't any genotoxic and cytotoxic effects.