Atopik dermatitte oral gamma-linolenik asit tedavisi
Oral gamma-linoleic acid treatment for atopic dermatitis
  1. Tez No: 31669
  2. Yazar: AHMET AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET ARAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
VI- ÖZET Atopik dermatit sıklıkla çocukları etkileyen, genetik geçişli, nükslerle seyreden, kronik, kaşıntılı ve inflamatuvar bir dermatozdur. Esansiyel yağ asitlerinin atopik dermatit üzerine etkisi tartışmalıdır. Bazı araştırmacılar atopik dermatit semptomlarının, oral gamma-linolenik asit (GLA) tedavisiyle düzeldiğini bildirirken, bazıları bunu kabul etmemişlerdir. Bu çift kör plasebo-kontrollü, randomize çalışmada oral gamma-linolenik asitin atopik dermatitli hastalar üzerine etkinliğini araştırdık. 25 atopik dermatitli hasta çalışmaya alındı. Sekiz hafta boyunca 15 olguya gamma- linolenik asit (GLA) ve 10 olguya plasebo verildi.
Özet (Çeviri)
Vn- SUMMARY ORAL GAMMA-LINOLENIC ACID TREATMENT FOR ATOPIC DERMATITIS Atopic dermatitis is a genetically determined, pruritic and chronically relapsing inflammatory dermatosis frequently affects children. The effects of essential fatty acids on atopic dermatitis is controversial. Some investigators have reported that patients with atopic dermatitis improved following oral gamma-linolenic aside (GLA) treatment but others have disagreed. In this double-blind plasebo-controlled randomised study we investigated the effect of gamma-linolenic asid (GLA) patients with atopic dermatitis. 25 patients with atopic dermatit were examined. 15 of them were treated with GLA and 10 of them with plasebo for 8 weeks.