İnsan gözünün yapısal ve işlevsel özelliklerinin 3 boyutlu modellenmesi ve görmenin interaktif simülasyonu
3D modeling of structural and functional characteristics of human eye and interactive simulation of vision
  1. Tez No: 539843
  2. Yazar: MERVE EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN OĞUZ KOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde insan gözünün yapısal ve işlevsel özelliklerini tanımlayan üç boyutlu web tabanlı interaktif modeller oluşturulması, görme ile ilgili mekanizmaların bilgisayar ortamında canlandırılmalarının gerçekleştirilmesi ve elde edilen materyal ile bir eğitim modülü hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, elde edilen verilerden yola çıkılarak gözün fizyolojik anatomisi, retina hücreleri, görme yolları ve görme korteksi alanları üç boyutlu olarak modellenmiştir. Göz optiğinin temel ilkeleri, mercekler ve çalışma mekanizmaları, fototransdüksiyon, görme keskinliği, renkli görme ve kırma kusurları ile ilgili iki ve üç boyutlu canlandırmalar yapılmış; göz kaslarının interaktif modeli ile dokuz farklı göz hareketi sanal ortamda görsel olarak temsil edilmiştir. Hazırlanan tüm görsel materyalden web tabanlı interaktif eğitim modülü hazırlanmıştır. Hazırlanan eğitim modülüne bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden erişim sağlanmıştır. Eğitim modülüne erişim sağlayan kişilerin geri bildirimlerini almak üzere bir anket hazırlanmış, sisteme entegre edilmiştir. Tez çalışmasını takip eden süreçte, interaktif öğrenmenin uzun dönem yanıtlarının takip edilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to develop three dimentional web based interactive models that capture structural and functional characteristics of human eye as well as digital animation of mechanisms of vision. The models and other artifacts created as partof this work are used to put together an educational process and related modules. The physiological anatomy of the eye, retinal cells, visual pathways and visual cortex are modeled in three dimensions. The main principles of eye optics, eye lens and its mechanisms, phototransduction, visual acuity, color vision and refractive errors are captured in two and three dimensional animations. Virtual, interactive presentations of eye muscles as well as nine diffferent eye movements are also developed. A web based interactive educational system is built using the visual models and other material conceived as part of this work. The educational modules are designed to provide mobile access in addition to web browsers. A survey designed to capture user feedback is integrated into the system. The survey results as well as on-going user feedback collected by the system shall be analysed to evaluate effectiveness of interactive educational methods as part of a post thesis study.