Performansa dayalı lojistik sisteminde çok amaçlı modelleme ve çözüm yaklaşımı
Multi-objective modeling and solution approach in performance based logistics system
  1. Tez No: 539844
  2. Yazar: CEM MALYEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, ürün ömür devri maliyetlerinin düşürülmesine yönelik olarak son yıllarda ortaya çıkan Performansa Dayalı Lojistik (PDL) yaklaşımı el alınmıştır. Söz konusu yaklaşımın klasik lojistik analiz yöntemlerinden olan farklılıkları nedeniyle varolan lojistik problemlerinin yeniden modellenmesi gerekmekte olup, bu gereklilik ve ilgili literatürde bu alandaki eksiklik tezin temel motivasyonudur. Bu doğrultuda Onarım Seviyesi Analizi (OSA) ve Yedek Parça Tahsis Problemi (YTP) çok amaçlı olarak modellenmiştir. İlk aşamada OSA problemi çok amaçlı olarak modellenmiş ve oluşturulan model Geliştirilmiş Epsilon Kısıt Yöntemi (AUGMECON2) kullanılarak GAMS ile çözülmüştür. İkinci aşamada ise pratikte karşılaşılabilecek ve daha önceki çalışmaların çoğunda dikkate alınmayan parametrelerin ele alındığı ve uçak sistemlerini temel alan benzetim modeli oluşturulmuştur.“R”programlama dilinde oluşturulan modelin benzetim optimizasyonu için Tavlama Benzetimi yöntemi kullanılmış ve öncelikle YTP'ye ilişkin çözüm elde edilmiştir. Daha sonra bu modele OSA problemi de bir karar değişkeni olarak eklenmiş ve bütünleşik çözümün katkısı incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde bütünleşik çözümün daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Geliştirilen modelin, çalışmada ele alınan lojistik analiz problemleri için kâr odaklı bir yaklaşım ortaya koyduğu, oldukça karmaşık ve tek bir fiyat algoritması ile belirlenmesi güç olan lojistik destek faaliyetleri için gerek üreticiler gerekse kullanıcılar açısından karar desteği sağlayabileceği, bunların da PDL konusunda yapılacak görüşmelerde ve PDL sözleşmesine ait isterlerin belirlenmesinde etkin bir şekilde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Performance Based Logistics (PBL) approach that has emerged in recent years in order to reduce the product life-cycle costs is considered. The existing logistics analysis methods need to be reassessed due to the differences in the aforementioned approach from the classical ones. This necessity and the gap in the related literature is the main motivation of the dissertation. In this direction, Level of Repair Analysis (LORA) and Spare Part Allocation (SPA) problem are modeled with multiple objectives. In the first stage, the multi-objective LORA problem is modeled and solved by GAMS via using Augmented epsilon-constraint Method (AUGMECON2) method. In the second stage, a simulation model based on aircraft systems has been formed, which could be encountered in practice and taken into consideration the parameters excluded from most of the previous studies. For simulation optimization of the model which is created in“R”programming language, Simulated Annealing method has been used and the SPA model was solved initially. Then the LORA problem was added to this model as a decision variable and the contribution of the integrated solution was examined. As a result of the evaluations, it was seen that the integrated solution yields better results. The developed model provides a profit-centric approach for the logistic analysis problems discussed in this study, which can be used as a decision support for both the manufacturers and users for logistic support activities which are very complex and difficult to determine with a single pricing algorithm. It can also be used in PBL negotiations or determining the requirements of the PBL contract.