Mardin ili Midyat ilçesi İsmail Miroğlu konutu restorasyon önerisi
Restoration proposal for İsmail Miroğlu House in Mardin
  1. Tez No: 539865
  2. Yazar: İZZETTİN KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışmanın konusu, Mardin ili Midyat ilçesi Gelinkaya Mahallesi'nde bulunan İsmail Miroğlu Konutu'nun restorasyon önerisidir. Çalışmanın amacı, geleneksel Midyat evleri özelliklerini yansıtan İsmail Miroğlu Konutu'nun özgün özelliklerini örnek teşkil edecek bir restorasyon projesi ile korumak ve çevreye uyumlu yeniden kullanımı ile geleceğe aktarılmasını sağlamaktır. Çalışma kapsamında, İsmail Miroğlu Konutu'nun günümüzdeki durumu analizler aracılığı ile belgelenmiş, konut ile ilgili arşiv belgeleri araştırılmış, bulunduğu mahalle içerisindeki benzer yapılarla karşılaştırmalı çalışmaları ve restitüsyon analizleri yapılmış, yapının korunmasını ve sürdürülebilir olmasını sağlayacak yeni işlev sunulmuş ve restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the restoration proposal of İsmail Miroğlu House located in Gelinkaya neighborhood of Midyat district in Mardin. The aim of the study is to preserve the original features of İsmail Miroğlu House, which reflects the characteristics of the traditional Midyat houses, with a restoration project that will be exemplary and to transfer it to the future with its environmentally compatible reuse. Within the context of the study, the current situation of İsmail Miroğlu House has been documented by means of analysis, archive documents related to the house have been researched, comparative study and restitution analysis have been made with similar houses in the neighborhood where it is located. Its new function has been presented and a restoration project has been prepared.