Anklaşman tablolarının otomatik oluşturulması
Automatic generation of interlocking tables
  1. Tez No: 539922
  2. Yazar: AHMET EMRE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon - Sinyal İşleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Demiryolu taşımacılığında trenlerin emniyetli şekilde sevk ve idaresini sağlamak için demiryolu sinyalizasyon sistemleri geliştirilmiştir. Demiryolu sinyalizasyon sistemlerine entegre olan saha ekipmanları aracılığıyla trenlerin çarpışmalardan ve deraylardan uzak tutulmasını sağlayan sistem ise anklaşman sistemidir. Anklaşman sistemi sinyalizasyon ekipmanlarından aldığı bilgileri toplayıp trafik kontrolörü tarafından verilen rota tanziminin uygun olup olmadığının denetlemesini yapıp, uygunsa işletmeyi gerçekleştiren donanım ve yazılıma sahiptir. Bahsi geçen yazılım anklaşman yazılımı olarak adlandırılır. Anklaşman yazılımları CENELEC EN50128 standartlarına belirtildiği üzere SIL-4 seviyesinde olması gerekmektedir. Anklaşman yazılımları sistem elemanları üzerinde yapacağı uygunluk karşılaştırmalarını belirli kurallar dahilinde yapmalıdır. Verilen komutların uygunluklarının tespit edildiği bu kurallar bütünü anklaşman tablosunu oluşturmaktadır. Anklaşman tabloları, trenlerin işletimi için kullanılacak olan rotaların ve bu rotaların tanzim edilmesi için gereken ekipman durumlarının bilgisini taşımaktadır. Anklaşman tabloları oluşturulmasında mevcut bir standart yoktur. Her sinyalizasyon firması ve her işletmeci kendi standardında tablo oluşturabilir. Hatta aynı firma veya işletmecinin oluşturduğu iki tablo bile farklı olabilir. Tabloların oluşturulması elle veya otomatik olarak yapılabilir. Elle yapılan tablolar zaman aldığı gibi hataya da açıktırlar. Otomatik oluşturulan tablolar zaman kazandırır ve doğrulaması yapıldığında güvenli şekilde kullanılabilirler. Bu çalışmada Anklaşman tablolarının otomatik oluşturulması ve doğrulanması hedeflenmiştir. Hat planı ile birlikte veya ayrı şekilde verilen ekipman listeleri Python programlama dili kullanılarak okunmuş ve anklaşman tabloları oluşturulmuştur. Oluşturma aşamasını kolaylaştırmak için kullanıcı dostu bir arayüz tasarlanmıştır. Doğrulama yapabilmek için model kontrol metodu kullanılmış ve bu hedefte NuSMV aracından faydalanılmıştır. Anklaşman tablolarının oluşturulması anklaşman yazılımlarını oluşturmadaki ilk aşamadır. Bu çalışma ile oluşturulan tablolar anklaşman yazılımı oluşturmada kullanılabilir şekilde sunulmaktadır. Seçilen hat planları üzerinden anklaşman tablosu oluşturma işlemleri tamamlanmış ve oluşturulan tablolar NuSMV aracı kullanılarak çakışan rotalar üzerinden doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Railway signaling systems have been developed in order to ensure the safe handling and management of trains in railway transport. The system that enables trains to be kept away from collisions and derails by means of field equipment, which are integrated into railway signaling systems, is called an interlocking system. The interlocking system has software and hardware components that collects the information received from the signaling equipment and performs the check if the route arrangement issued by the traffic controller is appropriate. The software that performs the operation accordingly is called as the interlocking software. Interlocking software must be at SIL-4 level as specified in CENELEC EN50128 standards. Interlocking software should make comparisons of suitability on system components within the framework of certain rules. This is the interlocking table in which the conformance of the given commands is determined. The interlocking tables provide information on the routes to be used for the operation of the trains and the equipment requirements for the preparation of these routes. There is no existing standard for forming interlocking tables. Every signaling company and every operator can create a table in its own standard. Even two tables created by the same firm or operator can be different. The creation of tables can be done manually or automatically. Manual tables take time and also are open to fault. Auto-generated tables save time and can be used safely when validated. In this study, the automatic generation of the interlocking tables and verification of generated tables are aimed. A list of equipment supplied with or separately from the line plan was read out using the Python programming language and interlocking tables were created. A user-friendly interface is designed to simplify the build process. Model checking method was used for verification and this target was utilized by NuSMV tool. The creation of interlocking tables is the first step in creating the interlocking software. The tables created by this study are presented in a way to be used to create the interlocking software. In this study the generation of interlocking tables with the selected line plans has been completed and the generated tables have been verified via conflicting routes using the NuSMV tool.