Tekirdağ kenti doğal ve kültürel değerlerinin turizm ve rekreasyon açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the natural and cultural features of tekirdağ province in terms of landscape architecture
- Tez No: 539927
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZYAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tekirdağ ili coğrafi konumu ile ülkemizi Avrupa'ya bağlayan geçiş bölgesi üzerinde yer almaktadır. Bir bölgenin turizm potansiyelinin varlığını ortaya koymak için turizm bileşenlerinin doğru analiz edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda araştırmada Tekirdağ ilinin doğal ve kültürel peyzaj özellikleri saptanarak turizm ve rekreasyona etkisi belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda il genelinin turizm ve rekreasyonel aktiviteler için önemli bir potansiyele sahip olduğu görülmüştür. Kapsamlı bir ön etüt ve literatür çalışması yapılmış, rekreasyonel ve turizm açısından uygun olan alanlar belirlenmiş, elde edilen veriler ışığında her bir ilçeye ait rekreasyon ve turizm alanları belirlenerek kendi aralarında karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Bu araştırma ile doğal, kültürel ve tarihi değerler açısından zengin olduğu düşünülen Tekirdağ ilinin turizm ve rekreasyon potansiyelinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Yapılan araştırmaların sonucunda ise bu potansiyelin doğru ve etkili bir şekilde kullanılmadığını görülmektedir. Araştırma sonucunda doğal ve kültürel peyzaj özelliklerinin turizm ve rekreasyona önemli bir etkisi olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Tekirdag province is located on the transition zone which connects our country to Europe with its geographical location. In order to reveal the tourism potential of a region, it is necessary to analyze the tourism components correctly. In this context, the effect on tourism and recreation and the natural and cultural landscape characteristics of Tekirdağ province were determined. As a result of the study, it has been seen that the province has an important potential for tourism and recreational activities. A comprehensive preliminary study and previous studies was carried out and suitable areasfor recreation and tourism were identified. In this study, it is aimed to reveal the tourism and recreation potential of Tekirdağ province which is thought to be rich in natural, cultural and historical values. As a result of the research, it is observed that this potential is not used correctly and effectively. As a result of the research, natural and cultural landscape features have an important impact on tourism and recreation.