Kırsal kalkınma odaklı akıllı kent yaklaşımında tarımsal turizmin uygulanabilirliği: Silivri örneği
Applicability of agricultural tourism in rural development oriented smart city approach: The case of Silivri
- Tez No: 859099
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA KİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Ulusal plan, politika yaklaşımları ile birlikte, ulusal-uluslararası ölçekli pek çok çalışmada, kırsal kalkınmada tarım-turizm ve akılı uygulamaların önemi vurgulanmıştır. Bu kapsamda tez çalışmasında;“Kırsal kalkınmada akıllı büyüme yaklaşımı çerçevesinde tarımsal turizm bir araç olarak ele alınmalıdır”hipotezi çerçevesinde kırsal kalkınma-tarımsal turizm-akıllı yaklaşım ilişkisi temel alınmıştır. Bu amaçla; İstanbul ili Silivri ilçesi Danamandıra, Sayalar, Bekirli, Kurfallı ve Akören mahalleleri örneğinde kırsal kalkınmayı yönlendirebilecek doğal ve kültürel peyzaj değerlerini gözeten akıllı tarımsal turizme yönelik stratejiler belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda tez çalışmasında 6 aşamalı bir yöntem izlenmiştir. Çalışmanın amacı ve önemi belirlendikten sonra Silivri İlçesi'ne ilişkin örneklem alanlar seçilmiştir. Sonrasında, kırsal alanlarda, akıllı şehir kavramı ve teknolojilerinin tarım ve turizm bağlamında uygulanmasını içeren çalışmalar incelenmiştir. Alan analizi aşamasında, örneklem alanların doğal ve kültürel peyzaj değerlerine yönelik CBS ortamında veri tabanı oluşturulmuştur. Alan analizleri sonrasında, örneklem alanların tarımsal turizm potansiyelleri saptanarak, kırsal kalkınmayı yönlendirebilecek akıllı tarımsal turizme yönelik stratejiler belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar tarımsal turizm potansiyelinin belirlenmesi, bu potansiyel doğrultusunda fırsatların vurgulanması, akıllı tarım ve akıllı turizm teknolojileri ile entegrasyonun sağlanması ve bu doğrultuda kırsal yerleşim bölgelerinin kalkınması açısından katkı sağlayacak olup, yerel yönetimlerin karar alma aşamalarında yol gösteri olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the context of national plans and policy approaches, as emphasized in numerous national and international studies, the significance of agriculture-tourism and smart applications in rural development has been highlighted. Within the framework of the hypothesis that“In rural development, agritourism should be considered as a tool within the framework of smart growth approach,”this thesis focuses on the relationship between rural development, agritourism, and smart approaches. With this aim, the study follows a 6-stage method in order to determine strategies for smart agritourism that consider natural and cultural landscape values capable of guiding rural development, taking the example of the Danamandıra, Sayalar, Bekirli, Kurfallı, and Akören neighborhoods in the Silivri district of Istanbul province. After defining the purpose and significance of the study, sample areas for Silivri district were selected. Subsequently, studies involving the application of the smart city concept and technologies in agriculture and tourism in rural areas were examined. In the stage of area analysis, a database was created in the GIS environment for the natural and cultural landscape values of the sample areas. Following the area analyses, the agritourism potentials of the sample areas were determined, and strategies for smart agritourism capable of guiding rural development were identified. The obtained results, including the determination of agritourism potential, highlighting opportunities within this potential, integration with smart agriculture and smart tourism technologies, and contributing to the development of rural settlements, will serve as guidance in decision-making processes for local governments.