Development of energy-efficient personalized thermal comfort driven control in hvac systems
Kişiselleştirilmiş enerji etkin ısıl konfor bazlı hvac kontrol sistemlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 539937
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN GÖKÇEN AKKURT, DOÇ. DR. SİLVİO SİMANİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Akıllı HVAC sistemlerinin iki önemli amacı ısıl konforu iyileştirmek ve enerji tüketimini azaltmaktır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, akıllı HVAC sistemlerinin enerji tüketimini düşürdüğü gibi insan sağlığını, ısıl konforu, memnuniyeti ve bina sakinlerinin verimliliğinin gelişimini doğrudan etkilediğini göstermektedir. Bunun yanısıra, kişiselleştirilmiş ısıl konfor bazlı HVAC kontrol sistemleri ısıl konforu ve enerji tasarrufunu sağlamakta en etkili yöntemdir. Bu tezde, HVAC kontrol sistemlerini iyileştirmek amacıyla kişiselleştirilmiş ısıl konfor bazlı HVAC kontrol algoritması geliştirilmiştir. Çalışmada kablosuz alıcı ağı oluşturularak bütünleşik bir kontrol sistemi sunulmuştur. Çalışmada öncelikle, kullanıcıların tercih ettiği konfor koşullarını ile birlikte enerji tasarrufunu sağlayan bir kontrol algoritması geliştirilmiştir. Daha sonra, bu yeni kontrol algoritmasını kullanan kişiselleştirilmiş enerji-etkin ısıl konfor bazlı kontrolcü (PTC-DC) prototipi geliştirilmiş ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampüsü'nde bulunan bir binada test edilmiştir. Testler 03.07.2017- 01.11.2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve binada mevcut bulunan konvansiyonel kontrolcü ile enerji tasarrufu ve hem enerjetik hem de ekserjetik ısıl konfor yaklaşımları açısından karşılaştırılmıştır. Konvensiyonel kontrolcü nötr ısıl konforu toplam test günlerinin sadece %6'sında sağlarken, PTC-DC toplam test günlerinin %92'sinde sağlamaktadır. Enerji tüketimi açısından, PTC-DC konvensiyonel kontrolcüye göre %13,2 enerji tasarrufu sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing thermal comfort and reducing energy consumption are two main objectives of advanced HVAC control systems. Studies conducted in the last decade show that intelligent HVAC systems can greatly affect thermal comfort, health, satisfaction, and productivity of building occupants while decreasing the energy consumption. Also, personalized thermal comfort driven control of the HVAC systems is the most effective way of saving energy and maintaining thermal comfort. In this thesis, an energy-efficient personalized thermal comfort control algorithm is developed to improve HVAC control system. The thesis presents a complete system to control algorithm which includes the deployment of wireless sensor network. First, a novel control algorithm is developed to perceived comfort conditions of occupants and to save energy. Then, a prototype of the personalized thermal comfort driven controller (PTC-DC) is manufactured an tested in a case building at Izmir Institute of Technology Campus, Izmir/Turkey. The proposed control strategy is tested between July 3rd, 2017 and November 1st, 2018, and compared with conventional controller in terms of energy savings and both energetic and exergetic approaches of thermal comfort. The results showed that PTC-DC satisfies neutral thermal comfort for 92% of total measurements days while AMV=0 for only 6% of total measurement days for conventional controller. From energy consumption point of view, PTC-DC decreased energy consumption by 13.2% compared to conventional controller.