Eskişehir ilindeki betonarme mansard çatılı yapıların farklı yapı planlarına göre yapısal analizleri
Structural analysis of reinforced concrete mansard roof structures in Eskisehir province according to different building plans
  1. Tez No: 539940
  2. Yazar: İSMAİL KANBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SELİM ŞENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma da Eskişehir ilinde yapılan betonarme mansard çatı uygulamalarının optimum koşullarının tespiti için analiz ve değerlendirmeler yapılmıştır. Toplam 96 adet mansardlı ve 24 adet ise mansardsız yapı analizi gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan yapı modeller her yönden simetrik ve yönetmeliğin imkan sağladığı minumum koşullarda modellenmiştir. Kolon açıklıklığı olarak kolonlar arasındaki mesafe belirlenirken 4m alınmıştır. Açıklık koşulları yine parsel büyüklükleri ve imar koşulları değerlendirilerek 3 açıklık, 4açıklık, 5açıklık, 6açıklık olarak belirlenmiştir. Böylece toplamda 120 adet hesap modeli oluşturulmuştur. Oluşan hesap modellerinde taban kuvetlerin de kesme ve moment değerlerine bakılmış bina tepe noktasında ise maksimum deplasman değerler ele alınmıştır. Analizler sonucunda mansard yapıların grafik değerleri mansardsız yapılar ile Eskişehir imar planına uygun şekilde 3 kattan 8 kata kadar incelemeye alınmıştır. Bu incelemeler parsel durumu sabit bırakılarak, açıklık değeri sabirt brakılarak ve kat adeti sabit tutularak çizelgeler olarak tanımlanmış ve bu çizelgelere uygun grafikler çizilerek mansardlı ve mansardsız olaraktan aynı grafikler üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmadan elde edilen grafiklerin aynı seriler üzerinde ki hareketlerine bakılarak ve bu grafiklere denklemler oluşturula bileceği açığa çıkmıştır. Oluşturulan bu .denklemler ile seriler genişletilip 10 kat için kesme kuvvetinde kolon momentlerinde tahmin parabolik konileri oluşturulmuştur. Tepe deplasmanın aynı kat içinde açıklıktan bağımsız ve az bir etkilenme gösterdiği tespiti üzerine deplasman grafiği için ortalama değerlen alınmış ve 20 katlı bir yapının deplasman tahmin eğrisi ortalam değerle grafiğine göre çıkmıştır. Gerçek çözüm olarak 20 katlı deplasman değeri bu eğri üzerine yerleştirildiğinde tahmin denklem eğrisine çok yakın bir noktada çıktığı belirlenmiştir. Çözülen değerlerin doğru bir fonksiyon belirlenmesi sayesinde gelecek çözümler için farklı kat ve planlara tahmin kümesi oluşturmanın mümkün olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, analyzes and evaluations were carried out to determine optimum conditions of reinforced concrete mansard roof applications in Eskişehir. A total of 96 square and 24 square mansard structures were analyzed. The described building models are modeled on the minimum conditions that allow symmetric and directing in each direction. The distance between the columns as the column spacing is taken as 4m. Opening conditions were determined as 3 openings, 4 openings, 5 openings, 6 openings by considering parcel sizes and zoning conditions. Thus, a total of 120 account models were created. In the case of the calculation models, the maximum displacement values are taken into consideration at the base of the building where the cut-off values and moment values are determined. As a result of the analyzes, the graphic values of the mansard structures were taken to be examined in 3 kattan and 8 kata in accordance with the Eskişehir zoning plan with the mansard-free constructions. These examinations were defined as schedules by leaving the parcel status constant, leaving the patience of the patience and keeping the number of storeys constant, and drawing appropriate graphics to these schedules were made on the same graphs with and without mansard. In addition, it has become clear that the graphs obtained without this study will be able to create equations for these graphs by looking at their movements in the same series. These series of equations were used to expand the series and to establish parabolic condi- tions for column moments at shear force for 10 layers. When the peak displacement was found to be independent and slightly affected by the clearance within the same ply, the average value was taken for the displacement graph and the displacement prediction curve of the 20 storey structure was plotted with the average value. As a real solution, when the 20-fold displacement value is placed on this curve, it is determined that it is very close to the predicted equation curve. It is understood that it is possible to create a prediction set for different floors and plans for future solutions by determining the correct function of the solved values.