Rektum kanserlerinin evrelemesinde ve metastatik lenf nodlarının belirlenmesinde intravoksel incohorent motion-difüzyon ağırlıklı görüntüleme (IVIM-DAG) bulgularının yeri
- Tez No: 540006
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BÜKTE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Rektum kanserlerinde pre-operatif görüntüleme ile evreleme, hastanın tedavi şeklinin belirlenmesi ve prognozu için oldukça önemlidir. Bu sebeple, rektum kanseri tanısı almış hastalarda 'intravoksel incohorent motion' (IVIM) protokolünde difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) ölçümlerinin pre-operatif tümör evrelemesi ve metastatik lenf nodu saptanması konusunda tanıya katkısını ve tümörün diferansiyasyon derecesini değerlendirmede etkinliğini araştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Mayıs 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında, rektum kanseri tanısı olan hastalara, prospektif olarak pre-operatif konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiki ile birlikte IVIM protokolünde DAG tetkiki yapıldı. Çalışmamıza ortalama yaşı 61±8 (SS) (yaş aralığı: 26 - 85 yaş) olan toplam 36 hasta dahil edildi. Rektal kitlelerin en uzun çapı, T1-ağırlıklı ve T2- ağırlıklı sinyal özellikleri ve kontrastlanma paternleri ile eşlik eden lenfadenopati, seroza invazyonu, komşu organ invazyonu ve metastaz varlığı not edildi. Kitle ve perirektal lenf nodlarından IVIM-DAG ölçümleri yapıldı. Hastaların IVIM-DAG parametreleri ile histopatolojik sonuçları arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamızda, toplam 36 hasta yer aldı. Histolojik diferansiyasyon ile perfüzyon fraksiyonu (f) ve rölatif perfüzyon (fDstar) değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif ilişki saptanmıştır (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Pre-operative radiological staging is important for the treatment planning and the assessment of prognosis in patients with rectal cancer. Therefore, the aim of this study was to investigate the role of intravoxel incohorent motion-diffusion weighted imaging (IVIM-DWI) measurements in detection of pre-operative tumor staging, grade of differentation and metastatic lymph node. Material method: Pre-operative conventional magnetic resonance imaging (MRI) and IVIM-DWI examinations were prospectively performed in patients with rectum cancer between May 2018-January 2019 A total of 36 patients with a mean age of 61±8 years (range: 26-85 years) were included in our study. The maximum diameter, T1- and T2- weighted signal intensities and contrast enhancement pattern of rectal tumors, the existence of lymphadenopathy, involvement of serosa, neighboring organ invasion and far metastasis were noted. The measurements on IVIM DWI were obtained from rectal tumor and perirectal lymh nodes. The relationships between IVIM DWI parameters and histopathological results were statistically analyzed. Results: In our study, a total of 36 patients were enrolled. There was a positive relationship between grades of tumor differentiation and perfusion fraction (f) and relative perfusion (fDstar) values (p< 0.05).