Rektum kanserlerinde kemoradyoterapi sonrası preoperatif yeniden evrelemede FDG-PET/CT görüntülemenin yeri
The importance of FDG-PET/CT imaging in pre-operative re-staging after chemotherapy in rectum cancers
- Tez No: 324902
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN YAĞCI, DOÇ. DR. NAİL ERSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, General Surgery, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, FDG-PET/CT'nin primer rektum kanseri, bölgesel lenf nodu tutulumu ve uzak metastazı saptamadaki etkinliğini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza rektum kanseri tanısı almış, neoadjuvan KRT tedavisini takiben 4-6 hafta sonra FDG-PET/CT ile tekrar değerlendirilen ve yaklaşık 8 hafta sonra cerrahiye alınan toplam 22 hasta dahil edilmiştir.FDG-PET/CT, BT ile kıyaslandığında primer tümörleri saptama bakımından duyarlılık ve öngörü oranları aynı çıkmıştır. Bunun nedeni ise; çalışmamızın temelini rektum kanseri tanısı konmuş hastaların oluşmasından kaynaklanmaktadır. Karaciğer metastazlarını değerlendirmede duyarlılıkları %67 olarak aynı bulunmasına rağmen FDG-PET/CT'nin yalancı pozitiflik yönünde BT'ye göre üstün olduğunu görüldü. Lenf nodlarını değerlendirme bakımından BT ile FDG-PET arasında anlamlı fark saptanmadı. Ekstrahepatik uzak metastazı değerlendirme bakımından FDG-PET lehine anlamlı fark vardı. FDG-PET 6 hastanın tedavi seçiminde değişikliğe neden olarak olumlu katkı yaptı, bunlardan 2'sinde gereksiz cerrahiden kaçınılmış oldu.Sonuç olarak; FDG-PET/CT'nin rektal kanserin tanısı ve evrelemesinde yüksek duyarlılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Özellikle, karaciğer hariç uzak metastaz saptamada FDG-PET/CT BT'den üstündür. BT ile birlikte kullanımı küratif amaçlı cerrahi işlem planlanan hastaların daha doğru şekilde seçilmelerine olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate how effective PDG-PET/ CT is in the diagnosis of primary rectal cancer, locoregionel lymph node and distant metastases. In our study,22 patients with known or suspected rectum cancer, evaluated by FDG-PET/CT following neoadjuvant KRT treatment approximately 4-6 weeks later again and taken into surgery about 8 weeks later are included.Comparing FDG-PET/CT with BT in terms of diagnosing primary tumour, they both have the same sensitivity and predictive ratio. That is just because our study was based on the patients diagnosed with rectum cancer. Although the sensivity of evaluating hepatic metastases is found 67%, FDG-PET/ CT is superior to BT in terms of false-positive rate. There was no significant difference between FDG-PET and BTwith regards to evaluating the lymph nodes. There was a significant difference in evaluating extrahepatic distant metastases on behalf of FDG-PET . FDG-PET contributed possitively to the treatment of 6 patients by causing the change in the patients? decisions, resulted in inappropriate surgery for 2 out of 6.It is concluded that whole-body FDG-PET is highly sensitive for the diagnosis and staging of patients with rectal cancer. Especially FDG-PET is superior to CT for the detection of distant metastases at all sites except the liver. Its use in conjunction with CT result in a more accurate selection of patients for surgical treatment with curative intent