Pre- and post-bucklıng analysıs of nanobeams
Nanokirişlerin burkulma öncesi ve sonrası analizi
- Tez No: 540087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALI JAVILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Nanokirişlerin yeni özellikleri keşfedilip uygulama alanları çoğaldıkça üzerlerine yapılan araştırmalar yoğunlaşmaktadır. Bahsedilen yapılar makro ölçekte gözlem- lenemeyen, boyutlarına bağlı değişken özellikler göstermektedirler. Bu durumda malzeme çoklu kütle bileşenlerinden oluşan bir kompozit şeklinde modellenmediği müddetçe, ki bu da istenilen bir durum değildir, bahsedilen değişken özellikler an- cak yeni bir modelle gözlemlenebilir. Bu tezde yüzey esnekliği modelinin var olan kütlelere eklenmesinin deneylerle uyuşan sonuçlar çıkardığı gösterilmiştir. Ayrıca, bahsi geçen yüzeylerin ve çizgilerin düzlem dışı kesme dayanımı olmadığından Euler kirişi varsayımlarının küçülen boyutlar için hesapsal sonuçlarda geçersiz- leştiği gösterilmiştir. Bu durum çizgiler için ciddi derecede etkili olmakla birlikte yüzeylerde de etkisini görmek mümkündür. Kirişler için malzeme modeli doğrusal olan, geometrisi doğrusal olmayan bir burkulma formülasyonu sunulmuştur. Bu formülasyon sayısal olarak bir diferansiyel denklem çözücüye uygulanmıştır ve sonuçların sonlu elemanlar yöntemiyle elde edilen bulgularla oldukça yakın olduğu gösterilmiştir. Son olarak yüzey etkilerinin de hacme eklenmesiyle elde edilen sayısal sonuçların doğruluğu sonlu elemanlarla kıyaslanıp onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
Interest in nanobeams is increasing as their application areas widen and new properties are discovered. These structures exhibit size dependent intrinsic prop- erties that are absent in macroscale. This requires employment of new material models as bulk models by themself are not sufficient to describe the physics unless one considers the domain as a composite material, which is undesirable. In this work it was confirmed that incorporation of surface elasticity results in a good match with experiments. Moreover it was shown that due to lack of out-of-plane shear support of surfaces and curves, Euler beam assumptions fail for numerical implementations when the beam size reduces. This phenomenon was shown to be a severe drawback for curved energetic domains with a still noticable effect for surface energies. A geometrically nonlinear buckling model is proposed based on linear elastic material model. It is implemented in an ordinary differential equa- tions solver and the solutions were confirmed to meet the finite element method (FEM) results to a very high degree. The theory is integrated with surface layers in which its accuracy was confirmed when compared with FEM results.