Yapıştırıcı ile birleştirilmiş metal çubukların burkulma analizi
Buckling analysis of adhesively bonded aluminum beams
  1. Tez No: 484357
  2. Yazar: KÜBRA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL APALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, yapıştırma yöntemiyle birleştirilmiş alüminyum çubukların burkulma öncesi ve sonrası davranışları incelenmiştir. Çubuk boyutlarının lineer ve geometrik bakımından lineer olmayan burkulma davranışları üzerinde etkileri araştırılmıştır. Yapıştırıcı ile birleştirilmiş alüminyum çubukların burkulma davranışında yapıştırıcı tabakasının ve lineersizliklerin varlığının etkisi üzerine sınırlı çalışma mevcuttur. Çubuk ve yapıştırıcı malzemelerinin mekanik özellikleri dikkate alınarak çubukların lineer (öz değer) burkulma ve lineer olmayan burkulma analizleri Abaqus yazılımıyla gerçekleştirilmiş ve geometrik parametrelerin yapıştırılmış çubukların burkulma davranışına tesirleri incelenmiştir. Çubuk numuneler üretilerek burkulma deneyleri yapılmış ve deneysel kritik yükler ile lineer ve lineer olmayan analizlere dayanan teorik kritik yükler karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the buckling analysis of adhesively bonded aluminum beams, linear buckling (eigenvalues) and nonlinear buckling analyses were carried out and their pre- and post-buckling behaviours were investigated. The effects of beam dimensions on the linear buckling and geometrical non-linear behaviours of the bonded aluminum beams were also investigated. On the buckling behaviours of bonded aluminum beams, the effects of the adhesive layer and non-linearities in the joint geometry were studied limitedly in literature. The effects of the beam dimensions on the linear (eigenvalue) buckling and geometrical non-linear buckling analyses of the bonded beams were carried out considering the mechanical properties of the beam and adhesive materials and Abaqus finite element software was used to investigate, the effects of the geometrical parameters on the buckling behaviour of the bonded beams. The bonded beam specimens were manufactured and their buckling tests were carried out to verify the performance of the linear (eigenvalue) buckling analysis and the non-linear buckling analysis in the determination of the critical buckling load.