Pulmoner tromboemboli hastalarında pulmoner arteriyel bilgisayarlı tomografi obstrüksiyon indeksinin wells skoru ile ilişkisi
The relationship of the pulmonary arterial computed tomography obstruction index with wells score in pulmonary thromboembolism patients
  1. Tez No: 540103
  2. Yazar: AZİZCAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, DR. BURCU AZAPOĞLU KAYMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Pulmoner Tromboemboli hastalarında Wells skoru ve Wells skorunu oluşturan her bir parametrenin PABTOİ ile ilişkisini araştırarak, PTE'nin ciddiyeti hakkında erken gösterge olup olamayacaklarını tespit etmektir. Gereçler ve yöntem: Bu çalışmada, Acil Servise solunum sıkıntısı, senkop ve göğüs ağrısı şikayeti ile başvurmuş ve PTE şüphesi ile BTPA incelemesi yapılmış olan toplam 1904 olgu retrospektif olarak incelendi. 15 hasta dosya bilgileri yetersiz olduğu için çalışmaya dahil edilmedi. Toplam 1889 olgu çalışma grubunu oluşturdu. Bu olguların 135'i BTPA ile PTE tanısı alarak Hasta grubunu oluşturdu. PTE tanısı almayan 1754 olgudan randomize olarak seçilen 135'i de Kontrol grubunu oluşturdu. Olguların yaşları, cinsiyetleri, Wells skorları ve D-dimer düzeyleri kayıt altına alındıktan sonra, Hasta ve Kontrol grubundaki olguların Wells skorları, Wells parametreleri, D-dimer düzeyleri ile PABTOİ'nin ilişkisi ve korelasyonu IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılarak incelendi. Bulgular: Çalışmamıza, 135'i Hasta ve 135'i Kontrol grubu olmak üzere 270 olgu alınmışır. Olguların 167'si (%61,9) kadın olup yaş ortalaması 70,72±15,45'tir. Hasta grubunun yaş ortalaması Kontrol grubundan yüksektir. Wells skoru ortalaması Hasta grubunda 3,45±1,90; Kontrol grubunda 1,44±1,44'tür. Hasta grubunun Wells skoru ortalaması, Kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksektir. Hasta grubunda en olası tanının PE olması (%36,3), aktif derin ven trombozu (DVT) olması (%21,5) ve immobilizasyon (%42,2) kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksektir. Taşikardi, geçirilmiş PE/DVT, aktif malignite yönünden gruplar arasında anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate whether there is an early indication of the severity of PTE by investigating the relationship between Wells score and constututing parameters of Wells score with PABTOI in PTE patients. Materials and methods: This study was retrospectively performed on a total of 1889 cases who were admitted to Emergency Service with complaints of respiratory distress, syncope, chest pain, and suspection of PTE with BTPA screening. 135 of the evaluated cases were diagnosed as PTE by BTPA and formed the patient group. The control group was the 135 patients who selected randomly from the 1754 patients who did not have PTE. After their ages, genders, Wells score and D-dimer levels recorded, Wells score of patients, Wells parameters, relatiton and correlation of D-dimer levels with PABTOI in the patient and control groups was investigated by using IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program. Findings: 270 cases were enrolled in this study, 135 of whom were patient group and 135 were control groups. 167 (61.9%) of the cases were women and the mean age was 70,72 ± 15,45. The median age of the patient group is higher than the control group. Wells score was 3,45 ± 1,90 in the patient group; and 1,44±1,44 in the control group. The Wells score average of the patient group was significantly higher than the control group. In the patient group, PTE being the most probable diagnosis (36,3%), active deep vein thrombosis (DVT) (21,5%) and immobilization (42,2%) were significantly higher than the control group. There were no significant differences between the groups due to tachycardia, previous PTE / DVT, and active malignancy.