Dormant asma kalemlerine yapılan bazı uygulamaların, endofitik fungal flora ve Neofusicoccum parvum'un kontrolüne etkilerinin araştırılması
Research on the effects of some treatments to dormant grapevine canes for endophytic fungal flora and Neofusicoccum parvum control
- Tez No: 540109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT SONER AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, ısıtılmış fungisit süspansiyonları ve sıcak su uygulamalarının Neofusicoccum parvum ve diğer endofitik mantarların içsel enfeksiyonlarına muhtemel eradikatif etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Endofitik fungal florayı belirlemek için Manisa, Tokat ve Tarsus'tan alınmış dormant asma kalemlerinden (Vitis vinifera cv. Prima), standart mikolojik izolasyonlar yapılmış ve elde edilen türler klasik ve moleküler yöntemlerle tanılanmıştır. Uygulamaların N. parvum infeksiyonlarına etkisini ortaya koymak için, infekteli kalemler sıcak su uygulamaları (30°C-12 sa, 35°C-6 sa, 40°C-2 sa, 50-53°C'de 30 dk) ve ısıtılmış fungisit süspansiyonlarına (cyprodinil + fludioxonil, tebuconazole ve thiophanate-methyl; 30°C-12 sa, 35°C-6 sa, 40°C-2 sa ve 50°C-30 dk) maruz bırakılmış ve patojen, inokulasyon bölgelerinden yeniden izole edilmiştir. 50°C ve altındaki ısıtılmış fungisit süspansiyonları (özellikle 40°C-2 sa, tebuconazole), N. parvum infeksiyonlarını en fazla %34.3 azaltabilmiş ancak bu derecelerdeki sadece sıcak su uygulamaları hiçbir etki gösterememiştir. Su sıcaklığının artışıyla cyprodinil + fludioxonil ve thiophanate-methyl'in tedavi edici etkisi azalmış ancak tebuconazole bundan etkilenmemiştir. Aynı şekilde bu uygulamalar, kalemlerdeki endofitik türlerin varlığını da azaltmıştır (Acremonium sp. hariç). Alınan sonuçlara göre, 40°C-2 saatlik tebuconazole uygulamasının, asma fidancılığında sağlıklı fidan üretmek için kullanılabilecek makul bir uygulama olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate probable eradicative effects of pre-heated fungicide suspensions and hot-water treatments on latent infections of Neofusicoccum parvum and other endophytic fungi. To determine endophytic fungal flora, standard mycological isolations were done from dormant grapevine (Vitis vinifera cv. Prima) cuttings (obtained from Manisa, Tokat and Tarsus) and fungal species were identified with classic and molecular methods. To assess efficacy of the treatments, infected grapevine cuttings were subjected to hot-water treatments (30°C-12 h, 35°C-6 h, 40°C-2 h, 50-53°C 30 min) and heated fungicide suspensions (cyprodinil + fludioxonil, tebuconazole ve thiophanate-methyl; 30°C-12 h 35°C-6 h, 40°C-2 h and 50°C-30 min) and pathogen was re-isolated from the inoculation points. Pre-heated fungicide suspensions at 50°C and below (especially 40°C-2h tebuconazole), were able to reduce N. parvum infections maximum by 34.3% but non-fungicide suspensions (at those temperatures) could not show any effect. When water temperature increased, the curative effect of cyprodinil + fludioxonil and thiophanate-methyl reduced but tebuconazole was not affected. Meanwhile, these treatments reduced the presence of endophytic species (except Acremonium sp.). According to the results, it was concluded that the treatment of tebuconazole at 40 °C for 2 hours is a reasonable application to produce healthy plants for grapevine nursery.