Determining space use and demography of a reintroduced fallow deer (Dama dama) population using gps telemetry in Dilek Peninsula National Park, Turkey
Dilek Yarımadası Milli Parkı'na aşılanan alageyik populasyonunun gps telemetri kullanılarak alan kullanımı ve demografik yapısının belirlenmesi
- Tez No: 540108
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye'deki alageyik (Dama dama) populasyonu dünyada otokton olarak kabul edilen populasyonlar arasındadır. 1960'lardan beri koruma altında olsalar da, alageyik populasyonu Düzlerçamı, Antalya bölgesinde kısıtlı bir alanda yaşamaktadır. Bu amaçla 2011 ve 2012 yılları içerisinde 21 birey Dilek Yarımadası Milli Parkı'na taşınmıştır (Aydın, Türkiye). Taşınan bireylerin 15 tanesine GPSli tasma takılmış ve 2011-2013 yılları içerisinde habitat tercihlerinin, hareketlerinin ve aralarındaki sosyal ilişkilerin anlaşılması için izlenmiştir. Yıllık ortalama yaşam alanı büyüklüğü erkekler için 587 ±321 ha ve dişiler için de 564 ±297 ha olarak tahmin edilmiştir. Habitat tercihi analizleri, erkek ve dişilerin habitat kullanımlarının çiftleşme dönemi haricinde birbirinden farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Dişilerde habitat tercihinin daha güçlü olduğu ve habitat tercihlerini etkileyen temel faktörlerin kaynak bolluğu ve kalitesi olduğu belirlenmiştir. Erkeklerin habitat kullanımının ise predasyon riskiyle ilişkili olduğu tahmin edilmiştir. Çiftleşme dönemleri dışında önemli ölçüde cinsiyete bağlı mekansal ayrışma tespit edilmiştir. Bu ayrışmanın nedenlerini anlamak için iki hipotez test edilmiştir. Besin seçimi hipotezi, cinsiyete bağlı mekansal ayrışmanın açıklanması için daha yeterli bulunmuştur. Erkekler çiftleşme döneminde bölgesel olmayan ve tek bölgesel stratejileri kullanmıştır. Demografik değişkenler, kapalı populasyon“işaretle-tekrar yakala”ve fotokapan kayıtları kullanılarak tahmin edilmiştir. Populasyon büyüklüğü çalışma süresince 0.24±0.10 oranında artmıştır. Alandaki birey sayısı 2016 yılı için 48.17±3.29 olarak tahmin edilmiştir. Sonuçlar, aşılanan bireylerin başarılı bir şekilde yeni alana uyum sağladıklarını ve alan kullanımlarını kendileri için daha uygun habitatlara doğru genişlettiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Fallow Deer (Dama dama) population in Turkey is presumed to be one of the few autochthonous populations globally. Although the species has been under protection since the 1960s, it had become restricted to a single site in Düzlerçamı, Antalya. Within the context of a reintroduction project, 21 deer were translocated into Dilek Peninsula National Park (Aydın, Turkey) in 2011 and 2012. Fifteen individuals were GPS-collared and monitored between 2011 and 2013 to understand their movements, habitat choice and social interactions. Annual average home range size is estimated to be 587±321 ha for males and 564 ±297 ha for females. Habitat selection analyses revealed that males and females differ in habitat use, except during mating seasons. Habitat selection is stronger in females, and the abundance and quality of resources shape space use pattern in females. On the other hand, predation potential of the habitats likely determines habitat selection of males. Significant sexual segregation occurs, except during mating seasons. Two hypotheses are tested to find out the underlying reason for sexual segregation. Forage selection hypothesis better explains observed spatial utilization differences between sexes. Males use both non-territorial and single territory strategies during mating. Demographic variables were estimated using closed population mark-resight models and camera trap records. Population size has increased over the study period with an average growth rate of 0.24 ±0.10, and reached an estimated 48.17±3.29 in 2016. Our results indicate that the reintroduced individuals have successfully adapted to the new environment and expanded their range into favourable habitats.