Baş-boyun radyoterapisi alan hastalarda submandibular bezlerde meydana gelen volumetrik değişikliklerin incelenmesi
Examination of volumetric changes in submandibular glands in head-neck radiotherapy patients
- Tez No: 540111
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ MURAT AKGÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, baş-boyun radyoterapisi planlanan hastalarda, radyoterapi sonrası submandibular bezlerde meydana gelen değişikliklerin USG kullanılarak incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmamızda 23 hastanın 46 submandibular bezi, radyoterapi öncesi, radyoterapi başlangıcından sonraki ikinci ve altıncı ayda ekojenite, ekotekstür, marjin ve boyutsal (antero-posterior, supero-inferior, medio-lateral uzunluk ve hacim) değişiklikler açısından ultrasonografik olarak değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Radyoterapi öncesi % 93.5 oranında hiperekoik ekojeniteye sahip bezler, radyoterapi başlangıcından 2 ve 6 ay sonra değerlendirildiğinde, sırasıyla % 60.9, % 43.5 oranında izoekoik/hipoekoik olarak değişim gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the changes in post-radiotherapy submandibular glands using USG in patients undergoing head-neck radiotherapy. Material and Method: In our study, 46 submandibular glands of 23 patients were evaluated ultrasonographically in terms of echogenicity, echotexture, margin and dimensional (antero-posterior, supero-inferior, medio-lateral length and volume) changes before radiotherapy, at the second and sixth months after radiotherapy onset. The data were analyzed statistically. Results: The submandibular glands with 93.5% hyperechoic echogenicity before radiotherapy, showed a change of 60.9% and 43.5% isoechoic/hypoechoic at the end of the 2 and 6 months after radiotherapy onset, respectively. In addition, the glands which are 91.3% homogenous and 89.1% regular margins before radiotherapy, was found to be 65.2%, 34.8% heterogeneous and 84.8%, 47.8% irregular margins at the end of 2 and 6 months after radiotherapy, respectively.