Orta-ağır bronşiyolitli hastaların serum BNP düzeyleri ile sol ventrikül sistolik fonksiyonları arasındaki ilişki ve hastalık seyri açısından serum BNP düzeyinin yol gösterici değeri
The relationship between serum BNP levels and left ventriculous cystolic functions in moderate-severe bronchiolitis and predictive value of serum BNP level in terms of prognosis
- Tez No: 540134
- Danışmanlar: UZMAN GÜLSER ESEN BESLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Acil Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
GİRİŞ: Orta-ağır bronşiyolit tanısı ile hastaneye yatırılarak tedavi edilen hastaların bazal serum B-tipi natriüretik peptit (BNP) değerlerinin belirlenmesi, sol ventrikül sistolik fonksiyonları ile serum BNP düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve hastalık seyri açısından serum BNP düzeyinin yol gösterici değerinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma Ekim 2014-Ağustos 2017 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran ve bronşiyolit tanısı alan yaklaşık 1-24 ay arasındaki hastalar üzerinde ileriye dönük olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubuna Modifiye Wang solunum skoru 6 ve üzeri olan 37 hasta alınmıştır (ortalama yaş 6,19±4,94 ay). Çalışma grubuna ait verileri karşılaştırmak amacıyla benzer demografik özelliklere sahip 52 çocuktan oluşan BNP kontrol grubu ve 40 çocuktan oluşan ekokardiyografi kontrol grubu (ortalama yaş 7,44±3,85 ay n=92) oluşturulmuştur. Kalp yetmezliği açısından serum BNP eşik değer 100 pg/ml olarak kabul edilmiştir. Çalışma grubu, BNP düzeyi yüksek (>100 pg/ml, n=6) ve normal (≤100 pg/ml, n=31) olan hastalar olmak üzere iki alt gruba ayrılarak vital bulgular, laboratuvar sonuçları, radyolojik bulgular ve klinik seyir açısından karşılaştırılmıştır. Ekokardiyografik görüntüleme ile sol ventrikül sistolik fonksiyonları; ejeksiyon fraksiyonu (%EF), kısalma fraksiyonu (%Fs), sol ventrikül diyastol sonu çapı (LVIDd), sol ventrikül sistol sonu çapı (LVIDs) parametreleri ile değerlendirilmiştir. Ekokardiyografik ölçüm sonuçları, çalışma alt grupları ve kontrol grubu arasında karşılaştırılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışma grubunun ortalama BNP düzeyi (61,75±65,15 pg/ml), kontrol grubundan (13,99±8,79 pg/ml) anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p:0,001; p0,05). BNP düzeyi yüksek hasta grubunun, BNP düzeyi normal olan hasta grubuna göre bazal ortalama pH değeri anlamlı düşük, ortalama pCO2 değeri anlamlı yüksek tespit edilmiştir (sırasıyla p:0,005 ve 0,037; p0,05). BNP düzeyi yüksek olan hastaların ortalama hastane ve yoğun bakım yatış süreleri BNP düzeyi normal olanlara göre daha uzun olmakla birlikte bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ancak yapılan korelasyon analizinde BNP düzeyi yüksekliği ile hastane yatış süresi (r:0,286; p:0,007) ve yoğun bakım yatış süresi (r:0,645; p:0,000) arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. SONUÇ: Elde edilen bu sonuçlar ışığında, orta-ağır bronşiyolitli hastalarda sol ventrikül sistolik fonksiyon bozukluğu olmaksızın BNP düzeylerinde hafif artış görülebilir. Bu ılımlı BNP artışının, hastalığın pulmoner etkilenme derecesi ile ilişkili olabileceği değerlendirilmiştir. Bazal BNP artışının, hastalığın seyrini öngörme açısından yol gösterici bir belirteç olabileceği düşünülmektedir. Ancak çalışmaki hasta sayısının az olduğu göz önüne alındığında, bu konuda daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to determine basal serum B-type natriuretic peptide (BNP) levels, to evaluate the relationship between left ventricular systolic functions and serum BNP levels and to evaluate the predictive value of serum BNP level in terms of prognosis in patients hospitalized with moderate to severe bronchiolitis diagnosis. METHOD: The study was conducted prospectively on patients between approximately 1-24 months of age who were admitted to Istanbul Medeniyet University Pediatric Emergency Service between October 2014 and August 2017 and diagnosed with bronchiolitis. The study group consisted of 37 patients with Modifiye Wang respiratory score of 6 and above (mean age 6.19±4.94 months). A BNP control group including 52 children and echocardiography control group including 40 children with similar demographic characteristics were created to compare data from the study group (mean age 7.44±3.85 months n=92). In terms of heart failure, the threshold value for serum BNP was accepted as 100 pg/ml. The study group was divided into two subgroups with high BNP levels (>100 pg/ml, n=6) and normal (≤100 pg/ml, n=31) and were compared in terms of vital findings, laboratory findings, radiological findings and clinical course. Echocardiographic imaging and left ventricular systolic functions were evaluated by parameters of ejection fraction (%EF), shortening fraction (%Fs), left ventricular end-diastolic diameter (LVIDd), left ventricular end-systolic diameter (LVIDs). The results of echocardiographic measurements were compared between the study subgroups and the control group. RESULTS: The mean BNP level of the study group (61.75±65.15 pg/ml) was significantly higher than the control group (13.99±8.79 pg/ml) (p:0.001, p0.05). Patients with high BNP levels had significantly lower baseline mean pH values and significantly higher mean pCO2 values than patients with normal BNP levels (p:0.005 and 0.037; p0.05). Although patients with high BNP levels are more likely to stay in hospital and intensive care units than those with normal BNP levels, this difference was not statistically significant. However, there was a positive correlation between BNP level and hospital stay (r:0.286; p:0.007) and intensive care hospital stay (r:0.645; p:0.000) in the correlation analysis. CONCLUSION: In these results, a slight increase in BNP levels may be seen in patients with moderate to severe bronchiolitis without any impairment of left ventricular systolic function. It was evaluated that this moderate BNP increase may be related to the degree of pulmonary involvement of the disease. Basal BNP elevation is thought to be a predictive marker for predicting the course of the disease. However, given the fact that the number of patients to study is low, there is a need for wider work in this area.