Modern optimizasyon teknikleri ile 3-amino-4-nitraminofurazan molekülünün sürekli enerji değerleri
3-amino-4-nitraminofurazan molecular continuous energy values with modern optimization techniques
  1. Tez No: 540262
  2. Yazar: SÜMEYYA KOMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Optimizasyon, bir problemin çözümünde tüm seçenekler arasından en iyisini tespit etme sürecidir. Özellikle doğrusal olmayan, kısıtları belirlenmiş, çok amaçlı optimizasyon problemlerinde, istenilen hedefe en az maliyetle, en kısa sürede ulaşarak en karlı sonucun bulunması önem taşımaktadır ve bu da problemin optimum çözümünün bulunması demektir. Günümüzde kullanılmakta olan modern optimizasyon tekniklerinden bazıları bulanık mantık ve yapay sinir ağlarıdır. Hangi tür problemin çözümünde hangi yöntemin en iyi sonuçları ürettiğinin tespit edilmesi son derece önemlidir. Bu tez çalışmasında, enerji konformasyon analizi problemi üzerine özel bir uygulama tanıtılacaktır. Moleküllerin enerji konformasyon probleminin çözümüne katkı sunmak için Gaussian programında, yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT) yöntemi kullanılarak, 3-amino-4-nitraminofurazan (C2N4O3H2) molekülünün iki torsiyon açıya bağlı enerji yapısı görüntülenerek veriler elde edildikten sonra modern optimizasyon tekniklerinden bulanık mantık ve yapay sinir ağları ile veriler sürekli hale getirilmiştir. Böylelikle, iki torsiyon açı değiştikçe tekrar ölçüm yapılmasının zahmetinden ve maliyetinden muaf olunarak hesaplama maliyeti düşürülerek ölçülmemiş değerler hakkında yüksek doğruluk ile bilgi edinilmesinin kolaylaştırılması amaçlanmıştır. Molekülün en kararlı ve istenilen hali olan minimum enerjili halinin hangi açı çifti için sağlandığının bilgisi de kurulan modelden görülebilecektir. Kurulan her iki modelle de bulunan veriler, DFT ile elde edilen verilerle karşılaştırıldığında her iki yönteminde yüksek doğrulukta sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Optimization is the process of determining the best solution among all choices. In problems such as non-linear, constrained, multi-purpose optimization problems, ıt is important to have the most profitable result by reaching the desired target with the least cost in the shortest time, and this means that the optimum solution of the problem is found. Some modern optimization techniques are fuzzy logic and artificial neural networks. It is extremely important to determine which method produces the best results for which type of problem. In this thesis; A special application on the problem of energy conformation analysis will be introduced. In order to contribute to the solution of the energy conformation problem of molecules, Gaussian program, using the density function theory (DFT) method, two-torsion angle-dependent energy structure of the 3-amino-4-nitraminofurazan (C2N4O3H2) molecule is visualized. The data were made continuous by using Neural Networks and Fuzzy Logic. In this way, it is aimed to be free from the cost and cost of measuring again as the two torsion angles change, to reduce the cost of calculation and to facilitate the acquisition of information with high accuracy about the untested values. The knowledge that the minimum energetic state, which is the most stable and desired state of the molecule, is provided for the pair of angles can be seen from the model. The data with both models were found to be highly accurate in both methods compared to the data obtained with DFT.