Parabolik oluk kollektörleri ve merkezi alıcılı güneş kuleleri ile enerji üretim analizi ve uygulaması
Energy production analysis and applications of parabolic through collector and solar power tower
  1. Tez No: 540269
  2. Yazar: GÜLAY İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde fosil enerji kaynaklarından elektrik enerjisi elde edilmesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat çevreye verdikleri zararlar ve fosil enerji kaynakların giderek azalması neticesinde, insanoğlu yeni arayışlar içine girmiştir. Bunun sonucunda farklı yöntem ve teknikler ile yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları geliştirilmesi için araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu enerji üretiminde yenilenebilir bir enerji kaynağı ve çevre dostu olan güneş enerjisinden elektrik üretme fikri yaygınlaşmıştır. Bunun için fotovoltaik pillerin yanı sıra farklı yöntemler de ortaya çıkmıştır. Bu yöntemlerden olan parabolik oluk güneş kollektörleri ve merkezi alıcılı güneş kulelerinin kullanılması Dünya'da giderek artış göstermekte ve gelişmektedir. Türkiye'de de bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda kullanılması ve yaygınlaşması beklenmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında, güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmek amacıyla kullanılan parabolik oluk güneş kollektörlerinin ve merkezi alıcılı güneş kulelerinin ayrı ayrı analizleri yapılıp Bilecik bölgesi için bu sistemlerin tek başlarına ve hibrid olarak uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Sistemlerin hibrid çalışması durumunda enerji üretim potansiyeli karşılaştırmalı olarak verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, it is widely used to obtain electricity from fossil energy sources. However as the damage to the environment and the fossil energy resources are gradually diminishing, mankind has been searching for new ways. As a result, different methods and techniques have been started to be developed as renewable energy sources. Research has resulted in the idea of generating electricity from renewable energy sources and environmentally friendly solar energy. In addition to photovoltaic batteries, different methods have emerged for this. The use of parabolic gutter solar collectors and solar receivers with central receivers from these methods is increasing and developing in the world. It is expected that this technology will be used and widespread in Turkey in the coming years. For this reason, in this thesis study, parabolic gutter solar collectors used for obtaining electricity from solar energy and solar receivers with central receivers are analyzed separately and applications of these systems as a hybrid and as a single system for Bilecik region are carried out. In case of hybrid operation of systems, energy production is given as a comparative comparison.