Aralık değerli neutrosophic esnek graflar
Interval valued neutrosophic soft graphs
- Tez No: 540268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezin amacı, aralık değerli neutrosophic esnek graf kavramını vermek, temel özelliklerini incelemek ve elde edilen sonuçlar arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde gerekli alt yapıyı sağlamamıza yardımcı olan ve tez konusuyla bağlantılı birçok çalışmayı ele alan literatür taramasına yer verilmiştir. 2. bölümde çalışmamızın temelini oluşturan bulanık küme, neutrosophic küme, esnek küme, graf, esnek graf ve neutrosophic esnek graf kavramları verilerek bu kavramlarla ilgili teoremler ifade edilmiştir. 3. bölümde aralık değerli neutrosophic küme ve aralık değerli neutrosophic graf kavramları verilerek bunlara ait cebirsel özellikler incelenmiştir. 4. bölümde aralık değerli neutrosophic esnek küme ve aralık değerli neutrosophic esnek graf kavramları verilerek bunlara ait cebirsel özellikler incelenmiştir. Ayrıca aralık değerli neutrosophic esnek grafların bir karar verme problemi üzerinde ki uygulaması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to give the concept of interval valued neutrosophic soft graph, to examine the basic properties of it and to investigate the relationship between the obtained results. This study consist of four main chapters. In chapter 1, a review of the literature that deals with many studies related to the thesis topic is given to help us to provide the necessary background. In the Chapter 2, the concepts of fuzzy set, neutrosophic set, soft set, graph, soft graph and neutrosophic soft graph which are the basis of our study are given and theorems related to these concepts are stated. In chapter 3, the concepts of interval valued neutrosophic sets and interval valued neutrosophic graphs are given and the algebraic properties of them are examined. In the chapter 4, the concepts of interval valued neutrosophic soft set and interval-valued neutrosophic soft graph are introduced and the algebraic properties of them are examined. Also, the application of the interval valued neutrosophic soft graphs on a decision making problem is discussed.