Toplumsal çözülmenin ahlaki boyutu Sodom-Gomoro örneği
  1. Tez No: 54029
  2. Yazar: HÜSEYİN CİLBİROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Sosyolojide çalışmalar uygulamalı olduğu gibi, bu çalışmada uygulan şekliyle teorik te olabilmektedir. Her iki metodu bir arada kullanabilmek mümkündür. Sosyal olgu ve olayların açıklamalarında tek sebeplilik yerine çok sebeplilik öngörülmüştür. Yine bunlara paralel olarak komple teorileri ciddiyet arzetmez. Toplumsal olaylar tümdengelim metodu ile değil tümevarım metodu ile açıklanır. Olaylar, ilişkiler, kurumlar her zaman tek boyutlu izah tarzıyla analiz edilemez. Çünkü ilişkiler karmaşıktır. Kesin sınırlarla birbirinden ayrılması imkansızdır. Sosyal olayların ve müesseselerin araştırılmasında sosyoloji tarihi metoda da başvurur, Çünkü bugünü anlayabilmenin yolu dünü iyi bilmekten geçmektedir. Tarihte yaşamış toplumların yaşantı seyirleri ve akıbetleri günümüze ışık tutmaktadır. Ahlak fert ve toplum bazında derin, kapsamlı ve belirleyici role sahip çok mühim bir fonemendir. Kişi ve toplumu tanımadan, ahlakın etkisini ve belirleyiciliğini incelemeden, toplumsal değişim, toplumsal çözülme, anomi, çöküş veya ilerleme, gelişme ve yükselmeyi anlayabilmek mümkün değildir. Bu çalışma, kötü ahlakın kişi ve toplumları nasıl etkilediğini ve nasıl yıkılışlarına sebep olduğunu anlatabilmek için yapılmıştır. Anahtar kelimeler toplum, insan, değişim, çözülme, çöküş, anomi, sapma, ahlak ve bunlarla ilgili olgulardır. Birinci bölümde toplum ahlak ilişkisi, ahlakın belirleyici fonksiyonu ve yine ahlakın ilgi ve kapsamındaki kavramlar incelenmiştir. İkinci bölümde ise ahlaksızlıklarıyla ünlenmiş tarihte yaşamış olan topluluklardan Sodom ve Gomore halkının sosyal yapısı çözülme ve çöküşleri incelenmiştir. iiiElbette hiçbir sebep tek başına oluşmaz, o ssebei doğuran yan sebepler olacağı şüphesizdir. Burada odağa alınan temel etken sebep ahlak olmuştur. Ahlakın insan ve toplumların değişmez kültürel alt yapısı olduğu savunulmuştur. Çünkü her türlü eyleme şekil veren ahlaktır. Ahlaklılıkla gelişme, ilerleme ahlaksızlıkla çözülme ve çöküş her zaman ve her yerde doğrusal orantıdadır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The strengt of a society comes from certain things, such as, economy, moral values, independency, army structure etc. One of these things is also the ethical structure of tthe society. The nim of this stuudy is to examine the society from the ethical aspect by taking example of Sodom-Gomorre, as well as to understand how the collepse of ethical structure effect to the collepse of the whole society. In the first chapter, some basic sociological conceptions were examined. In the second chapter Sodom-Gomorre was examined which was the abvious example of the collepse of a society by ethical reasons. The study tries to find and thah the societies can not stand without ethical and moral values.