Hastanelerde toplam kalite yönetimi
Total quality management in hospitals
  1. Tez No: 54028
  2. Yazar: RECEP TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Sağlık hizmetleri teknolojinin hızla değişmesi, artan maliyetler, hastaların artan şikayetleri ve iyi bakım isteğinin yagınlaşması nedenlerinden ötürü daha karmaşık bir yapıya bürünmüştür. Mevcut yönetim modelleriyle bir çözüme varılamayacağının görülmesiyle yeni arayışlara girilmiştir. 1980 'li yıllarda özellikle ABD hastanelerinde başlayan TKY uygulamaları bize sanayi sektörü gibi hizmet sektörlerinde de başarıya ulaşılabileceğini göstermiştir. Hastanelerdeki tüm sürecin“hasta odaklı”olması TKY 'nin başarısının anahtarıdır. Hizmet üretimi maliyetinin çok yüksek olduğu sağlık sektöründe maliyet/fayda/etkililik çerçevesi dikkate alınarak sağlık hizmetlerini yürütmek gerekmektedir. Verilerden bilgi üreterek sağlık hizmetlerinde uygulanması TKY çalışmalarında önemli bir kaynak olmaktadır. Ayrıca hasta tatmini için hastanenin ileri teknoloji araç ve gereçleri ile donanmış olması, çalışan personelin toplum tarafından güvenilir kabul edilmesi, kolayca erişilebilir olmasıda gerekmektedir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Health Care facilities has become more and more complicated because of changing of the technology, increased wellcare. But to provide these aims, we need to seek new opportunities, because current management can't solve the problem. In 1980 's we sow TOM in industry but soon we found that it couid help us in service sector as well. In the hospitals everything is based on“patient”so patient is TOM 's success key. In health sector, cost production is higher than the other sector, so cost/profit/impact are very important and you gave to accomplish your job within these rules. TOM produces information from data and uses in health care facilities. Besides, for the satisfaction of the patient, the hospital must be decorated with the utmast technology, the staff must be accepted reliable by the society, and the staff must be reached very easily when you need him/her. Xll