Dünya da ve Türkiye 'de yenilikçi tarım yöntemi olan akuaponik uygulamasında alternatif bir balık türü clarias gariepinus (Burchell,1822) (Kara Yayın) denenmesi
World and Turkey in innovative farming methods with applications in aquaponics an alternative to the fish species Clarias gariepinus (Burchell,1822)
  1. Tez No: 540352
  2. Yazar: OĞUZCAN MOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada topraksız tarım teknikleri arasında yer alan akuaponik tarımın, akua kültür kısmında yetiştirilen balıklara alternatif bir balık türü olarak, Sakarya Nehrin de istilacı olarak bulunan Clarias gariepinus 'un Akuaponik sistemdeki uygulanabilirliği araştırılmıştır. Çalışma da kullanılan balık türü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu'ndaki''Çifteler Sakarbaşı Bölgesindeki İstilaci Tatlısu Balığı Türlerinin Baskı Altına Alınması Yoluyla Doğal Balık Popülasyonlarının Desteklenmesi'' projesinden temin edilmiştir. Bitki besleme yataklarına, yarı yarıya olacak şekilde marul ve roka ekilmiştir. Yapılan deneme biyolojik dengeleme tankında ki nitrifikasyonun sağlandığı görülmüştür. Tohum ekiminden itibaren 30 gün içerisinde hasata ulaşıldığı görülmüştür. Ülkemiz de Akuaponik sistemde kullanılabilecek bu balık türünün, bitki üretimi üzerinde etkisi kesirli faktöriyel deney tasarımı kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışmada inceleme parametreleri olarak, nitrit, nitrat, amonyak, ph ve sıcaklık değerleri incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucusistemde marul üretimi (Lactuca sativa) gerçekleşmiş ve Clarias gariepinus' un bu sistem için oldukça elverişli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, as an alternative fish species for aquaculture in aquaculture, the applicability of Clarias gariepinus found as an invader in the aquaculture system was investigated. The type of fish used in the study was obtained from the Scientific Supporting Natural Fish Populations Through the Pressure of Invasive Freshwater Fish Species in Sakarbaşı Region ası project at the Scientific Research Projects Commission of Eskişehir Osmangazi University. Lettuce and arugula were planted in half to the plant feed beds. It has been observed that the nitrification was achieved in the experimental biological equilibration tank. It has been observed that the harvest has been reached within 30 days after seeding. The effect of this fish species, which can be used in the aquaconic system in our country, on plant production is prepared by using fractional factorial experiment design. In the study, nitrite, nitrate, ammonia, pH and temperature values were examined. As a result of investigations, lettuce production (Lactuca sativa) was realized and Clarias gariepinus was found to be very suitable for this system.