Smart urban agriculture as an innovative approach for sustainable food production in Istanbul
İstanbulda sürdürülebilir gıda üretimi için yenilikçi bir yaklaşım olarak akıllı kentsel tarım
- Tez No: 854968
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA KUNDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya nüfusu her geçen gün artıyor ve 2050 yılında 10 milyara ulaşması bekleniyor. Bu olağandışı hızlı nüfus artışı, mevcut tarım arazileri üzerinde baskı oluşturmakta ve doğal kaynaklar üzerindeki artan baskı ile artan enerji ve gıda arzı taleplerine ilişkin endişeleri artırmaktadır. Sonuç olarak, insan kaynaklı küresel ısınmaya önemli bir katkıda bulunan tarımsal faaliyetlerde önemli bir artış olmuştur. Günümüzde şehirler dünya nüfusunun %56'sına ev sahipliği yapmaktadır. 2050 yılında kentsel nüfus artışı iki katından fazla olacak ve yaklaşık her 10 kişiden 7'si şehirlerde yaşayacaktır. Kentleşme ve şehir nüfusundaki artışı açıklayan iki ana teori şunlardır: Mevcut tarım arazileri üzerinde baskı yaratan ve topraksız işçileri kentsel alanlara yönlendiren alışılmadık derecede hızlı nüfus artış oranları ve göçmenleri şehirlere çeken ekonomik güçler, hızlı şehir büyümesinin ve kentleşmenin ana nedenleridir. Nüfus artışı, kontrolsüz kentleşme, şehirlere göç ve iklim değişikliği nedeniyle gıda güvenliği endişeleri dünya çapında daha önemli hale gelmektedir. Kentleşme genel olarak ekonomik büyüme ile ilişkilendirilse de, bu durum tüm ülkelerde açlıkla karşı karşıya olan kent sakinlerinin sayısının azaldığı anlamına gelmemektedir. Son yıllarda, gıda sistemlerinde artan eşitsizlikler de dahil olmak üzere açlık ve yetersiz beslenmeyi etkileyen önemli zorluklara ilişkin farkındalık artmaktadır. COVID-19 salgınından sonra çoğu bölge ekonomide dalgalanmalar yaşamış, özellikle istikrarsız ekonomilere sahip ülkeler ciddi şekilde etkilenmiş ve bu durum zaman içinde daha da kötüleşmiştir. Dolayısıyla, bu sorunun sonuçları olarak, gıda güvenliğinin satın alınabilirliği ve diğer boyutları tehlikeye girmiştir. Gıda güvenliği, hane halklarının satın almak zorunda oldukları diğer ihtiyaçlar arasında gıdayı karşılayabilmelerine bağlıdır. Bu nedenle, bir hayatta kalma stratejisi olarak, kentsel tarım ve kentsel bağlamda gıda üretimi, çevresel, sosyal ve sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için önerilmektedir. Kentsel tarım faaliyetleri, gıdaya erişilebilirliği ve gıda sürdürülebilirliğini artırmayı ve ayrıca daha kısa tedarik zincirleri sayesinde karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlamaktadır. Sanayi Devrimi 3.0 ve 4.0, Dijital Devrimi de beraberinde getirerek sektörleri ve insanların günlük yaşamını her yönüyle etkilemektedir.“Akıllı”teriminin ve inovasyonun sıklıkla kullanıldığı günümüzde, bu akıllı teknolojiler karmaşık sorunlara yeni fikirler ve çözümler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Akıllı teknoloji ve inovasyonun kentsel tarım modellerine entegre edilmesi, sağlam kentsel gıda sistemleri oluşturarak gıda güvenliğinin sağlanmasını hızlandırabilir ve kaynak yönetimi üzerinde daha iyi bir kontrol yaratabilir. Ancak Türkiye'de gıda güvenliği, son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve gıda fiyatlarındaki enflasyon nedeniyle daha kırılgan bir durumdadır. Gıdanın satın alınabilirliğindeki değişim ve ürün fiyatlarındaki keskin artışlar, özellikle orta ve düşük gelirli haneler olmak üzere insanların gıdaya erişebilirliğini zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, kentsel tarımın gıda güvenliğine katkısını ve kentsel tarım çıktılarının verimliliğini artırmak için kentsel tarım faaliyetlerinde inovasyonun uygulanmasının önemini daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Kentsel tarım kavramının gelişiminde üç farklı aşama vardır - kentsel planlamanın temel ilkesi olarak kentsel tarım, kentsel tarımın değişen işlevleri ve kentsel tarımın rönesansı. Tarımın rolü ve kentlerdeki uygulamaların yaygınlığı değiştikçe aşamaların ayrılması siyasi, ekonomik ve sosyal faktörlerden etkilenmektedir. Sanayi devriminden Birinci Dünya Savaşı'na kadar olan dönem, kent ve tarım arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlamış ve kent tarımından ayrı tutulan kentleşmenin gelişimine dair kalıcı bir fikir yaratmıştır. Kent tarımının işlevlerindeki değişiklikler (yoksulluğun azaltılması, en yoksullar için gıda güvenliği) yeni kavramların gelişmesine yol açmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümünde tezin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde, kentleşme ve iklim değişikliği arasındaki bağlantılar ve uzun vadede kontrolsüz kentleşme ve nüfus artışının sonuçlarının çevreyi, ekosistemleri ve tarımsal verimliliği nasıl etkileyeceği açıklandıktan sonra, gıda güvenliği ve kentsel tarımın birbiriyle bağlantısı daha derinlemesine anlaşılması için açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde, inovasyon ve akıllı teknolojilerden, kaynak yönetimini artıracağı ve kentsel tarım uygulamalarının verimliliğini artıracağı şüphesiz olan tarım faaliyetlerinin tamamlayıcı bir parçası olarak bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, 1923'ten günümüze Türkiye'de tarımın evrimi ve 1963'te kalkınma planlarının ilk kez oluşturulmasıyla birlikte yapılan düzenlemelerin bu sektörün verimliliğini ve dolayısıyla ülkedeki gıda güvenliğini nasıl etkilediği ele alınmıştır. Küresel Gıda Güvenliği Endeksi (GFSI) 2022 raporuna göre Türkiye'de gıda güvenliği orta düzeyde yer almaktadır. Ancak 2019 yılına kıyasla gıda güvenliği puanı hızla düşmüştür. GFSI'ye göre, satın alınabilirlik boyutu önemli ölçüde azalmış ve 2022'de 113 ülke arasında küresel olarak 81. sırada yer almıştır, çünkü 2021 ve 2022'de gıda fiyatları %75 oranında artmış ve bu da gıda satın alınabilirliğini doğrudan etkilemiştir. Ayrıca, satın alınabilirliğin bir alt kategorisi olan gıda maliyetlerindeki değişim 113 ülke arasında 105. sırada yer alarak ortalamanın altında kalmıştır. Bu bağlamda, kentsel tarım uygulamaları besleyici gıda güvenliğini artırmayı ve kentleşmenin, iklim değişikliğinin ve ilgili sonuçların olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Tezin dördüncü bölümü iki çerçeveden oluşmaktadır; ilk bölüm, vaka çalışmasındaki kentsel tarım formunun özelliklerini tam olarak tanımlamak için COST Action'dan bir çerçeve elde etmiştir. İkinci ve ana bölüm, hedef kitleler arasında kentsel tarım algısını ve akıllı teknolojiler farkındalığını incelemek için“Küçükçekmece Hobi Bahçesi ”nde yapılan derinlemesine görüşmelerdir. Görüşme, vaka çalışmasında kullanıcı, yönetim ve eğitimci olmak üzere üç grupla gerçekleştirilmiş ve her bir soru seti bu gruplar için özel olarak tasarlanmıştır. Sonuçlar ekonomik, sosyal, çevresel ve inovasyon olmak üzere dört bileşende analiz edilmiştir. Ekonomik • Kısmi tasarruf Sosyal • İletişim ve etkileşim • Bilgi paylaşımı • Eğitim fırsatları Çevresel • Geri Dönüşüm • Organik gıda üretimi İnovasyon • Bilgi eksikliği Sürdürülebilirliğin üç boyutu (sosyal, ekonomik ve çevresel) arasında uygulanabilir olmak ve kentsel çevreyle ilgili kısıtlamaların üstesinden gelmek için kentsel tarımın gelişiminin hem sosyal hem de teknolojik yenilikleri birleştirmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, kentsel tarım, geleneksel tarım sektöründeki mevcut bilgi ve ilerlemeleri, teknoloji, araç ve strateji ile bir araya getirmelidir. Veri analizleri, bilgi eksikliği ve çevresel kaygılar ile yönetmelik kısıtlamalarının yokluğunun kentsel tarım uygulamalarının gecikmesine yol açtığını göstermiştir. Ayrıca kentsel tarımın büyümesi ve yaygınlaşması, düzenleyici çerçeveler, araziye erişim ve potansiyel kirlilik, yerel iklim koşulları ve kaynak mevcudiyeti gibi faktörler tarafından engellenebilir. Kentsel tarim, acı̇l durumlarda (örn. pandemı̇ veya aşiri ı̇klı̇m olaylarina karşi) gida güvenlı̇ğı̇nı̇n teşvı̇kı̇nı̇n yani sira kentı̇n genel sürdürülebı̇lı̇rlı̇ğı̇nı̇ (azaltilmiş çevresel ayak ı̇zı̇, sosyal adalet, ekolojı̇ ve mı̇kro ı̇klı̇m açisindan ı̇lgı̇lı̇ faydalarla bı̇rlı̇kte) destekleme konusunda açik bı̇r potansı̇yele sahı̇ptı̇r. Bu bulgular, planlama politikalarının tasarımında daha iyi sonuçlara ulaşılmasına katkıda bulunabilir ve gelecekte sürdürülebilir gıda üretimi için ülkedeki altyapı ve kalkınma planlarında inovasyonu destekleyebilir. Bu nedenle, öncelikle hem altyapı hem de planlama politikalarındaki kentsel tarım bilgileri gözden geçirilmesi ve kalkınma planlarına dahil edilmesi büyük önem taşımaktadır. Ardından, bahçelerin verimliliğini artırmak ve üretim miktarlarını yükseltmek için akıllı teknoloji yerleşimleri ve teknik destek için bütçe ayrılmalıdır. Sonuç olarak, dünyanın birçok yerinde kentsel tarım projeleri yenilikçi ve akıllı teknolojilerden yararlanırken, Türkiye'de kentsel tarıma adanmış bahçelerin çoğu henüz başlangıç aşamasındadır ve yalnızca sosyal rekreasyona adanmıştır ve henüz kapsamlı bir şekilde geliştirilmemiştir. Toplanan veriler, başarılı kentsel tarım deneyimlerinin daha fazla tasarlanmasına ve uygulanmasına olanak sağlarken, aynı zamanda girişimleri teşvik edebilir ve sürdürülebilir kentsel tarım için ortam sağlayabilir. Günümüzde gıda sistemlerinin karşı karşıya olduğu sayısız zorluğu ele almak üzere gıda sistemlerinde köklü bir dönüşümü kolaylaştırmak için acilen daha etkili politika çerçevelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Geleceğin gıda altyapısının bugünün gıda altyapısından daha üretken olması gerekeceği açıktır, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir olması da gerekecektir. Sürdürülebilir kentsel gıda üretimi, sürdürülebilirliğin tüm boyutlarını aynı anda ele almalıdır. Çevresel zorlukları ele alması, sosyal sorunları çözmesi ve iyileştirmesi ve ekonomik refah sağlaması gerekir.
Özet (Çeviri)
The world population is growing every day, raising concerns about the increasing pressure on natural resources and the growing energy and food supply demands. As a result, there has been a substantial increase in agricultural activities, which is a major contributor to anthropogenic global warming. Due to population growth, uncontrolled urbanization, and climate change, food security concerns are becoming more important around the world. After the COVID-19 pandemic, most of the regions experienced fluctuations in the economy, especially countries with unstable economies have been affected severely which has worsened during the time. Therefore, as the consequences of this problem, the affordability and other dimensions of food security are in jeopardy. Thus, as a survival strategy, urban agriculture and producing food within urban context, are proposed to tackle the environmental, social, and health issues. Urban agriculture activities aim to enhance food accessibility, and food sustainability, and also decrease carbon emissions due to the shorter supply chains. Industrial Revolution 3.0 and 4.0, bring the Digital Revolution and affects every aspect of sectors and daily life of humans. The term“Smart”and innovation is frequently used nowadays, and these smart technologies aim to develop new ideas and solutions to complex problems. Integrating smart technology and innovation into urban agricultural models can create robust urban food systems hasten the achievement of food security, and creates better control over resource management. However, in Türkiye apparently, we can observe the absence of guidance for the development of advanced urban agriculture techniques and technology. This study aims to better understand the contribution of urban agriculture to food security and the importance of innovation in urban agriculture activities. This paper illustrates the lack of coherence and inadequacy in smart urban agriculture (SUA) in Istanbul. Also, it indicates the effectiveness of SUA in solving problems caused by urbanization and increasing food demands. The fourth part of this thesis, conducted in-depth interviews in a case study to examine the perception of urban agriculture and smart technologies awareness among the target audiences. While urban agriculture projects in many other parts of the world are utilizing innovative and smart technologies, in Türkiye, most gardens dedicated to urban agriculture are still in their early stages and only dedicated to social recreation, and have yet to be extensively developed. In this paper, the literature review and primary data collection as an interview with three different groups of users, educators, and management from a case study of the Küçükçekmece Hobby Garden are the fundamental basis of the study for explaining the main topics. The data analyses indicated the lack of knowledge and absence of environmental concerns and regulation constraints results in the lag of urban agricultural practices. These findings could contribute to better ramifications in the design of planning policies and support innovation in infrastructure and development plans in the country for sustainable food production in the future.