Development of a raman spectroscopy setup
Özgün bir raman spektroskopi sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 540477
  2. Yazar: AMMAR M-HASAN NASSOOM AL-IZAYBAWEE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKSEL DURKAYA, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Raman spektroskopisi, materyallerle doğrusal olmayan ışık etkileşimini kullanan tahribatsız bir optik ölçüm tekniğidir. Bir numunenin moleküler yapısını ve kimyasal maddelerini spektral imzalarından tanımlamak için kullanılan başlıca spektroskopik tekniklerden biridir. Bu tezde, metalurjik numuneyi incelemek için ev yapımı bir Raman spektrometresi geliştirilmiştir. Sistem standart organik numuneler kullanılarak kalibre edilmiş ve ince film kaplamalarının analizi için kullanılmıştır. Metin boyunca, büyük örneklerin analizinde ve haritalama analizlerinde kullanılabilecek olası tarama tasarım kavramları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Raman spectroscopy is a non-destructive optical measuring technique using nonlinear light interaction with materials. It is one of the main spectroscopic techniques used to identify the molecular structure and chemical substances of a sample from their spectral signatures. In this thesis, a homemade Raman spectrometer has been constructed for studying metallurgical specimen. The system has been calibrated using standard organic samples and used for analysis of thin film coatings. Throughout the text, possible scanning design concepts were also discussed which might be employed in analysis of large samples and mapping analyses.