Tekirdağ ili kiraz bahçelerindeki Buprestidae (Coleoptera) türleri, yoğunlukları ve capnodis tenebrionis'in doğal düşmanları ile bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigations on Buprestidae (Coleoptera) species, densities and, natural enemies and some biological characteristics of capnodis tenebrionis in cherry orchards in Tekirdağ
- Tez No: 540478
 - Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN KIVAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma Tekirdağ ilinde kiraz üretilen Süleymanpaşa, Şarköy, Malkara ve Muratlı ilçelerinde, 2014-2016 yılları arasında yürütülmüştür. Buprestidae familyası türleri, Capnodis tenebrionis (L.)'in popülasyon yoğunluğu ve doğal düşmanlarını belirlemek amacıyla sürvey çalışmalarında gözle kontrol, kültüre alma, darbe ve tuzak yöntemleri kullanılmıştır. Tespit edilen 11 Buprestidae türü içinde en yaygın tür C. tenebrionis olarak belirlenmiştir. Belirlenen diğer türler; Agrilus (Agrilus) viridis Linné, Anthaxia (s.str) bicolor Faldermann, A. (Haplantaxia) cichorii Olivier, A. (s.str) nitidula signaticollis Krynicki, Chrysobothris affinis Fabricius, Julodis ehrenbergii Lamporte, Lamprodila (Palmar) balcanica (Kirschberd), L. (Lamprodila) gloriosa Marseul, Perotis (Aurigena) lugubris F., Ptosima undercimmaculata Herbst'tir. Bahçelerde ilk ergin C. tenebrionis Mayıs ayında görülürken, en fazla Kuşkirazı çeşidinde ve en yüksek popülasyon yoğunluğu Temmuz ayında belirlenmiştir. C. tenebrionis'in doğal düşmanı olarak üç farklı fungus türü; Baeuvera bassiana (Bals.-Criv.) Vuill., Lecanicillium fungicola Zare & W. Gams 2008 ve Fusarium acuminatum Ellis & Everhart saptanmış ve patojenisite çalışmaları 27±1℃'de yapılmıştır. C. tenebrionis'in yumurta dönemi üzerinde en etkili fungus L. fungicola olurken, larva ve ergin dönemlerinde en yüksek yüzde ölüm B. bassiana ile elde edilmiştir. Altı farklı sıcaklıkta (20,22,24,27,30 ve 33℃) C. tenebrionis'in biyolojisi üzerine yürütülen çalışmalarda; 20℃ ve 22℃ sıcaklıklarda gelişme olmazken, en kısa gelişme süresi 33℃'de 67,01-69,99 gün olarak kayıt edilmiştir. Gerek gelişme süresi gerekse ağırlık ve boy ölçüleri bakımından en uygun sıcaklığın 33℃ olduğu saptanmıştır. Farklı anaç kortekslerine göre yapılan 3 ayrı diyette, 27±1℃'de toplam gelişme süresi en kısa olan MaXMa anaçlı diyet karışımında olurken en uzun ise Gisela 5 anaçlı diyette olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in districts of Süleymanpaşa, Şarköy, Malkara and Muratlı of Tekirdağ which are cultuvated cherry between the years of 2014-2016. Species of the family Buprestidae, population densities and natural enemies of Capnodis tenebrionis (L.) were determined using different sampling methods such as visual searching, manual collecting and culturing, trapping and beating. The most common species was C. tenebrionis. Other identified species were; Agrilus (Agrilus) viridis Linné, Anthaxia (s.str) bicolor Faldermann, A. (Haplantaxia) cichorii Olivier, A. (s.str) nitidula signaticollis Krynicki, Chrysobothris affinis Fabricius, Julodis ehrenbergii Lamporte, Lamprodila (Palmar) balcanica (Kirschberd), L. (Lamprodila) gloriosa Marseul, Perotis (Aurigena) lugubris F., Ptosima undercimmaculata Herbst. The first adult of C. tenebrionis was observed on may and the highest population was determined in july on Kuşkirazı variety. Three different types of fungi as natural enemies of C. tenebrionis; Baeuvera bassiana (Bals.-Criv.) Vuill., Lecanicillium fungicola Zare & W. Gams 2008 and Fusarium acuminatum Ellis & Everhart were identified and pathogenicity studies were carried out at 27±1°C. The most pathogenic fungus on C. tenebrionis egg period was L. fungicola, while the highest mortality rate were observed on B. bassiana application on larval and adult stage. The biological properties of C. tenebrionis were examined at six different temperatures (20-22-24-27-30-33℃). There were no development at 20°C and 22°C while the shortest development time was recorded as 67,01-69,99 days at 33°C. It was determined that the optimal temperature for growth and weight-height measurements was 33°C. In the three different diets according to different root cortexes, the MaXMa diet mixture caused the shortest total development duration at 27±1℃ and the longest development was recorded on the Gisela 5 variety diet mix.