Şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarında duygu düzenleme güçlüğü ile agresyon ve suisidalite arasındaki ilişki
The relationship between emotion dysregulation and aggression and suicidality in patients with schizophrenia and bipolar disorder
  1. Tez No: 540502
  2. Yazar: AYŞE ECE BÜYÜKSANDALYACI
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızda remisyondaki Şizofreni ve Bipolar Bozukluk hastalarındaki duygu düzenleme güçlüğünü, sağlıklı bireylerle karşılaştırmayı ve agresyon ve suisidalite ile ilişkisini araştırmayı hedefledik. Çalışmaya, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ayaktan tedavi ünitesi ve bir toplum ruh sağlığı merkezinde takip edilen, remisyonda 58 'Bipolar bozukluk', 55 'Şizofreni' tanılı hasta ve 52 sağlıklı kişi alındı. Katılımcılar çalışmaya alınmadan önce bilgilendirildi ve yazılı onayları alındı. Her üç gruba da İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği (DDGÖ), Barratt Dürtüselik Ölçeği (BIS-11), Buss-Perry Agresyon Ölçeği (BPAÖ) verildi. Bipolar bozukluk ve şizofreni tanılı hastaların DDGÖ ve İOÖ puanları sağlıklı bireylere göre daha yüksek saptandı. Barratt dürtüsellik ölçeği' nin motor ve toplam skorları bipolar bozukluk tanılı hastalarda şizofreni tanılı hastalardan ve sağlıklı kişilerden daha yüksek saptandı. Barratt dürtüsellik ölçeği' nin plansızlık skorları bipolar bozukluk tanılı hastalarda şizofreni tanılı hastalardan daha yüksek saptandı. DDGÖ ve İOÖ'nin tüm alt ölçekleri, BPAÖ'nin fiziksel saldırganlık, öfke, düşmanlık alt ölçekleri, BIS-11'in dikkat ve motor alt ölçekleri arasında anlamlı ilişki saptandı. Çalışmamızın bulgularına göre bipolar bozukluk tanılı hastaların şizofreni tanılı ve sağlıklı kişilere göre daha dürtüsel olduğu söylenebilir. Duygu düzenleme güçlüğü olan hastalarda intihar olasılığının artmış olabileceği söylenebilir. Duygu düzenleme güçlüklerinin belirlenmesi, intihar ile ölüm riskinin yüksek olduğu bipolar bozukluk ve şizofreni hastalarında intiharın öngörülmesini ve önlem alınmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to explore the relationship between emotion dysregulation and aggression and suicidality in schizophrenia and bipolar disorder patients with remission in comparison to healthy individuals. 52 healthy individuals, 58 Bipolar Disorder, and 55 schizophrenia patients with remission were included in the study at outpatient unit of Bakirkoy Training and Research Hospital for Mental and Neurological Disorders and community mental health center. The participants were informed before the study, and their written consent was obtained. Suicide Probability Scale (SPS), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Barratt Impulsivity Scale (BIS-11), Buss-Perry Aggression Scale (BPAS) were administered to all three groups. DERS and SPS scores of patients with bipolar disorder and schizophrenia were higher than healthy individuals. The motor and total scores of the Barratt Impulsivity Scale (BIS-11) were higher in patients with bipolar disorder than in patients with schizophrenia and healthy individuals. A significant relationship was found between all subscales of SPS; physical aggression, anger, and hostility subscales of BPAS; attention and motor subscales of BIS-11; and DERS. According to the findings of our study, it can be said that patients with bipolar disorder are more impulsive than those patients with schizophrenia and healthy individuals. It can be said that suicide probability may be increased in patients with difficulty in emotion regulation. Determining the difficulties of emotion regulation may lead to the presumption and prevention of suicides in bipolar disorder and schizophrenia patients with a high risk of death by suicide.