Deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda Arum rupicola Boiss. Var. virescens (Stapf.) P.C. Boyce bitkisi toprak üstü (yaprak, gövde) ekstraktının iyileştirici etkilerinin araştırılması
Investigation of healing effects of Arum rupicola Boiss. Var.virescens (Stapf.) P.C. Boyce plant soiled (leaf, body) extracts on experimentally diabetic induced rats
- Tez No: 540566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, streptozotosin (STZ) ile deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda, Arum rupicola toprak üstü bitki (yaprak, gövde) ekstresinin diyabet üzerine iyileştirici etkileri araştırıldı. Deney süresince (25 gün), 5 günde bir sıçanların kan şekerleri ölçüldü ve canlı ağırlıkları kaydedildi. Deneme süreci sonunda sıçanlardan alınan kanlarda AST, ALT, LDH, kan glukozu, TG, TC, LDL-c ve HDL-c, kreatinin, üre, proinsülin c-peptit, insülin ve HbA1c düzeyleri ölçüldü. Eritrosit, beyin, böbrek, karaciğer ve bağırsak dokusu örneklerinde CAT, SOD, GSH-Px, GST, GR, α-glikozidaz aktiviteleri, GSH ve MDA düzeyleri tespit edildi. Sonuçlara göre, tüm diyabetik gruplarda ilk ve son vücut ağırlıkları arasındaki fark anlamlı bulundu (P≤0.05). AST, ALT, LDH, α-glukozidaz aktiviteleri ve glukoz, HbA1c, üre, kreatinin, TC, TG ve LDL-c düzeyleri DK grubunda NK grubuna göre arttı (P≤0.05). Bu parametreler ekstre gruplarında DK grubuna kıyasla azaldı (P≤0.05). Ekstre gruplarında DK grubuna göre gözlenen insülin seviyesi değişiklikleri anlamlı bulundu (P≤0.05). Ekstre gruplarındaki HDL-c değerleri, NK grubuna göre azalırken, DK grublarında ise artış belirlendi (P≤0.05). SOD, CAT, GSH-px, GST, GR, GSH ve MDA düzeylerindeki dalgalanmalar gözlendi. DK grubunda NK grubuna göre artan veya azalan değerlerin, ekstre gruplarında NK grubu değerlerine doğru çekildiği gözlendi. Sonuç olarak, Arum rupicola'nın diyabet kaynaklı oksidatif strese bağlı hasarlar karşısında antidiyabetik, antilipidemik ve antioksidatif özelliklerinden dolayı koruma sağlama potansiyeline sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the healing effects of extract of plant above ground (leaf, body) of Arum rupicola on diabetes were investigated in experimental diabetic rats with streptozotocin (STZ). During the experiment (25 days), blood glucose of rats was measured every five days and the body weights were recorded. At the end of experiment, in blood taken from rat, the levels of AST, ALT, LDH, blood glucose, lipid profile (TG, TC, LDL-C and HDL-C), creatinine, urea, proinsulin c-peptide, insulin and HbA1c levels were measured. Activities of CAT, SOD, GSH-Px, GST, GR, GSH, MDA, α-glycosidase and GSH, MDA levels were determined in samples taken from erythrocytes, brain, kidney, liver and small intestine tissue. According to the results, difference between first and final body weight was found significant (P≤0.05) in all diabetic groups. AST, ALT, LDH, α-glucosidase activities and blood glucose, HbA1c, urea, creatinine, TC, TG and LDL-c levels increased in the DK group compared to the NK group. These parameters decreased in the extract groups compared to the DK group (P≤0.05). The changes in insulin levels were significant in extract groups compared to the DK group (P≤0.05). Fluctuations in SOD, CAT, GSH-px, GST, GR, GSH and MDA levels were observed. However, it was observed that increasing or decreasing levels in the DK group compared to the NK group were approached to the NK group levels in the extract groups. In conclusion, it can be stated that Arum rupicola has the potential to provide protection due to its antidiabetic, antilipidemic and antioxidative properties against the damage caused by diabetes-induced oxidative stress.