Normal işitmeye sahip bireylerde işitsel algı becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Auditory Perception Abilities in Turkish People with Normal Hearing
  1. Tez No: 540565
  2. Yazar: MERVE ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İletişim becerilerinin temelini oluşturan işitsel algı; işitsel uyaranın tanınması, anlamlandırılması ve yorumlanmasıdır. Belirli bir hiyerarşiye sahip olan ve yaşam boyu devam eden işitsel algı sürecinin bilinmesi, çocukların gelişiminde oldukça önemlidir. Çalışmamızın amacı, ülkemizdeki bu konudaki ihtiyaca cevaben işitsel algı becerilerinin değerlendirilerek, kapsamlı bir test bataryasının ilk basamağının oluşturulmasıdır. Çalışma grubumuzu normal eğitim-öğretim sürecine devam eden, 8-18 yaş arası 40 kız, 40 erkek olmak üzere 80 birey oluşturmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden bağıntısal model kullanılarak desenlenmiştir. Araştırmada geçerliliği ve güvenirliği yapılmış olan Developmental Test of Auditory Perception (DTAP) adlı test bataryasının modifiye edilmesiyle bir işitsel algı testi oluşturulmuştur. Bu batarya; çevresel sesler, kelime ayırt etme, fonem izolasyonu, tonal patern ve uyaklı sesler alt testlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, Ocak 2017-Kasım 2017 arasında tipik gelişim gösteren ve işitmesi normal olan çocuklardan elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda katılımcıların tonal patern ve uyaklı sesler alt testlerinde diğer alt testlere göre daha çok zorlandıkları ve buna bağlı olarak daha fazla yanlış yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Auditory perception, that forms the basis of verbal communication skills; is recognition and interpretation of auditory stimulus. It is very important for the development of children to know auditory perception process. The aim of this study is to establish the first step of a comprehensive test battery by evaluating auditory perception abilities. Our study group consists of 80 individuals (40 female, 40 male) aged between 8-18 years, who continue to the normal education and training process. The research was designed using a relational model of quantitative research methods. An auditory perception test was developed in this study by modifying the test battery called Developmental Test of Auditory Perception (DTAP) ensured its validity and reliability. This battery consists of environmental sounds, word discrimination, phoneme isolation, tonal pattern and ryhming sounds subtests. The data sets were collected from January to November 2017 from the children with normal hearing. At the end of the study, participants were found to have more difficulties in tonal pattern and rhyming sounds subtests, therefore, they made more mistakes.