Diz protezi uygulanan hastalarda müziğin ameliyat sonrası ağrı ve yaşam bulguları üzerine etkisi
Effect of music on postoperative pain and vital signs in patients undergoing total knee prosthesis
  1. Tez No: 540587
  2. Yazar: HATİCE DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma, total diz protezi (TDP) ameliyatı yapılan hastalarda müzik dinlemenin ameliyat sonrası ağrı, yaşam bulguları (kan basıncı, kalp atım hızı, solunum sayısı, oksijen saturasyonu), analjezik kullanım miktarı ve hastanede kalış süresine etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel-kontrollü çalışma olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Çalışma, bir devlet hastanesinde Eylül 2016-Mart 2017 tarihleri arasında TDP ameliyatı olan 60 hasta üzerinde yapıldı. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtıcı Formu”ve“Hasta Takip Çizelgesi”, ağrı şiddetinin değerlendirilmesi için“Numerik Ağrı Skalası”, tansiyon aleti, steteskop ve pulseoksimetre kullanıldı. Hastalar müzik ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Veriler bilgisayar ortamında değerlendirildi. Gruplara göre hastaların hastanede kalış sürelerinin dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned as a quasi-experimental controlled study to determine the effect of music listening on postoperative pain, vital findings (blood pressure, heart rate, respiration rate, oxygen saturation), amount of analgesic medication, and duration of hospital stay in patients undergoing total knee prosthesis (TKP). This study was carried out on 60 patients who underwent TKP at Uskudar State Hospital between September 2016 and March 2017.“Patient Identification Form”,“Patient Follow-up Chart”,“Numeric Pain Rating Scale”, sphygmomanometer, stethoscope, and pulse oximeter were used to collect data. The patients were divided into two groups as music group and control group. The data were collected 1 day before the operation, on the operation day, on the first day after the operation, and on the second day after the operation in the clinic by the researcher. The data were assessed in a computer-based environment. There was no statistically significant difference between the groups in terms of duration of hospital stay (p>0.05).