Perakende sektöründe makine öğrenmesine dayalı yaklaşımlar
Approaches to the application of machine learning in the retail sector
  1. Tez No: 540624
  2. Yazar: TUĞÇE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN BÜYÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi ve veriye ulaşmanın kolaylaşması ile veri biliminde makine öğrenimi algoritmaları önem kazanmıştır. Makine öğrenimi algoritmaları günümüzde bankacılık, finans, teknoloji, biyoistatistik, tıp, v.b. pek çok alanda uygulanmaktadır. Bu çalışmada, çamaşır yumuşatıcı kategorisinde, tüketicilerin marka alım tercihlerinin sınıflandırmaya dayalı makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak belirlenebilmesi amaçlanmıştır. Uygulamada IPSOS Hane Tüketici Paneli verisi kullanılmıştır. Extreme Gradient Boosting ve Naive Bayes Sınıflandırma algoritmaları kullanılarak modellenmiştir. Modeller, verinin %80'lik kısmı ile eğitilmiş ve kullanılmayan test kısmında tahminleme güçleri ölçülerek sınıflandıflandırma performansları karşılaştırılmıştır. Veri analizi sırasında SQL ve R programı RStudio arayüzü kullanılmıştır. Bu çalışmanın bir bölümü EYİ 2018/Antalya sempozyumunda bildiri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rapid development of technology and easy access to data, machine learning algorithms have gained importance in data science. Machine learning algorithms are applied in many areas such as banking, finance, technology, biostatistics, medicine, etc. In this study, it is aimed to determine the consumers' brand buying preferences in the category of the laundry softeners by using classification-based machine learning techniques. In practice, IPSOS Household Consumer Panel data is used. Modeled using Extreme Gradient Boosting and Naïve Bayes Classifier algorithms. Models are trained with %80 percent of data and the predictive power was measured in the rest test data which was not used and the classification performances were compared. SQL and RStudio programs are used for data analysis. A part of this study is presented as a paper at the EYI 2018/Antalya symposium.