Direction of arrival estimation by using standard communication technologies in indoor environment
Standart haberleşme teknolojileri kullanılarak kapalı alanlarda geliş açısı kestirimi yapılması
  1. Tez No: 540683
  2. Yazar: SUAT YETİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Geliş açısı kestirim bilgisi; kablosuz iletişim teknolojisini kullanan mobil cihazların konumlarının belirlenmesinde önemli bir veri haline gelmiştir. Robotlar ve araçlar gibi mobil cihazların pozisyonlarının doğru bir şekilde elde edilmesi için, geliş açısı kestirim bilgisinin hassasiyeti de önemli rol almaktadır. Geliş açısı kestirimi; bir anten dizisi ile birlikte uygun bir sinyal işleme tekniği kullanılarak elde edilebilir. Bu çalışmanın temel amacı; düşük profilli mobil cihazların konumlarının belirlenmesinde, herhangi bir mesafe belirleme tekniği ile birlikte kullanılabilecek tek boyutlu düzlemde geliş açısı kestirim bilgisi elde etmektir. Çoklu sinyal sınıflandırma tekniği; gelen sinyal geliş açısını elde etmek için, hemen hemen bütün geometrik anten dizilerine uygulanmıştır. Bu çalışmamızda, çoklu sinyal sınıflandırma yöntemini doğrusal, dairesel ve L şeklinde geometrik yapıya sahip anten dizilerine uygulayarak geliş açısı kestirim verisini elde edilmiştir. Ayrıca, MATLAB tabanlı benzetimler geliştirerek, tüm geometrik anten dizilerinden gelen verileri sentezleyip, geliş açısı kestirim bilgisinin doğruluğu artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, direction of arrival estimation has become a significant information to obtain the position of mobile devices which they have wireless communication technologies. The accuracy of the direction of arrival (DOA) estimation has a crucial role to determine the position of these devices, such as robots, vehicles etc. An antenna array structure makes possible to estimate direction of arrival angle by using the several array signal processing techniques. The primary aim of this study to obtain the DOA estimation and can be applied with any distance position techniques, for using in low-profile devices to acquire 1-D indoor position of mobile devices. The multiple signal classification method is almost used with all geometric array configurations to determine the direction of arrival angle of the incoming signal. In this dissertation, we will apply MUSIC algorithm one by one to the uniform liner array, the uniform circular array and the L-shaped array geometric configurations. Moreover, we perform a MATLAB based simulation to combine all the results, to improve the accuracy of the DOA estimations.