Alabaş turpu peroksidaz enziminin 3-amino benzohidrazid türevleri kullanılarak afinite kromatografisi ile saflaştırılması
Purification of kohlrabi radish peroxidase enzyme with affinity chromatography using 3-amino benzohidrazide derivatives
- Tez No: 540704
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında 3-amino benzohidrazid türevleri olan; 3-amino-5-metil benzohidrazid, 3-amino-5-metoksi benzohidrazid, 3-amino-4-metil benzohidrazid, 3-amino-4-metoksi benzohidrazid, 3-amino-5-bromo benzohidrazid molekülleri sentezlenerek Alabaş turpunda (Kohlrabi Radish) POD enziminin saflaştırılması yapıldı. Sentezlenen moleküllerin Alabaş turpu POD enzimi üzerine inhibisyon etkileri incelendi ve dönüşümlü inhibisyon gösteren moleküller, enzimin saflaştırılmasında Sepharose-4B-L-Tirozin jel materyalinin ligandı olarak kullanıldı. Alabaş turpu POD enzimi, 3-Amino-5-metil benzohidrazid molekülü kullanıldığında %28,8 verimle 1192,3 kat, 3-amino-5-metoksi benzohidrazid ile %68,4 verimle 1060,6 kat, 3-amino-4-metil benzohidrazid %24,07 verimle 1085,3 kat, 3-amino-4-metoksi benzohidrazid %46,9 verimle 341,1 kat, 3-amino-5-bromo benzohidrazid ile %32 verimle 610,3 kat saflaştırıldı. Saflaştırılan enzimin saflık dereceleri ve molekül ağırlıkları SDS-PAGE ile belirlendi. Alabaş turpu POD enziminin molekül ağırlığı 47 kDa da olarak bulundu. Bütün kolonların saflaştırma sonuçlarına bakıldığında Alabaş turpu POD enzimi saflaştırılmasında en iyi kolon materyali sepharose-4B-L-Tirozin 3-amino-5-metil benzohidrazid kolonu olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purification of the Peroxidase (POD) enzyme was performed from Kohlrabi radish by synthesizing 3-amino benzohydrazide derivatives; 3-amino 5-methyl benzohydrazide, 3-amino 5-methoxy benzohydrazide, 3-amino 4-methyl benzohydrazide, 3-amino 4-methoxy benzohydrazide, 3-amino 5-bromo benzohydrazide molecules. The inhibitory effects of the synthesized molecules on the POD enzyme were examined and the molecules showing reversible inhibition were used as the ligand of the Sepharose-4B-L-Tyrosine material in the purification of the enzyme. Kohlrabi radish POD enzyme was purified 1192.3-fold with a 28.8 % yield through 3-amino 5-methyl benzohydrazide molecule, 1060.6-fold with 68.4 % yield through 3-amino 5-methoxy benzohydrazide molecule, 1085.3-fold with 24.07 % yield through 3-amino 4-methyl benzohydrazide molecule, 341.1-fold with 46.9 % yield through 3-amino 4-methoxy benzohydrazide molecule, 610.3-fold with 32 % yield through 3-amino 5-bromo benzohydrazide. The purity degree of purified enzyme and molecular weights were checked by SDS-PAGE. The molecular weight of Kohlrabi radish POD enzyme was found to be 47 kDa. The purification results of all the columns were taken into consideration that the best column material for POD enzyme purification was identified as the sepharose-4B-L-Tyrosine 3-amino 5-methyl benzohydrazide column.