İç Anadolu ophisops elegans (sauria: lacertidae) populasyonlarının taksonomik durumu
- Tez No: 3514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
-17- alduğumuz incelemeler sonucunda BDDENHEIMER (19^0'in belirtmiş olduğu gibi Drta Anadolu'ya ait sadece Kayseri, Niğde ve Ankara populasyonlarının değil, ÖKTEM (1963)'in de değinmiş olduğu üzere Konya populasyonlarının da D. e. centralanatoliae ' nın dağılış ala nına girdiği tesbit edilmiştir. Fakat üreme mevsiminde Konya'ya dahil Beyşehir yöresinden elde edilen 2 numunede baş ve boyun altı sarı ve yeşilimsi sarı olarak gözlenmiştir. Ayrıca çalışmamız Drta Anadolu'ya ait populasyonların D. e. centralanatoliae adı altında alınmasını destekler mahiyettedir. ÖZET Araştırmamızda Drta Anadolu Bölgesinde Konya, Kayseri ve Ankara'ya ait D. elegans populasyonları taksonomik karakterler ba kımından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Adı geçen populas- yonlar arasında alttür seviyesinde herhangi bir farklılık tesbit edilememiştir. Bununla beraber renk ve desen açısından adı geçen her 3 populasyona ait numunelerin literatür bilgisine dayanarak Doğu Anadolu D. elegans populasyonuna benzerliği gözlenmiştir. Ayrıca vücut etrafındaki pul sayısı, femoral delik ve tem poral bölgedeki pul sayısı açısından diğer araştırmacıların elde ettiği sonuçlara benzer sonuçlar elde edilmiştir. Daha önceden yeri tartışmalı görülen Konya'dan D» elegans numunelerinin de Kayseri ve Ankara D. elegans populasyanlarına bü yük benzerlik göstermesi nedeniyle D.f e. centralanatoliae ' nın arealine dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this present work, the toxonamic features of the 0. elegans were studied comparatively among the populations collected from Konya, Kayseri and Ankara regions of Central Anatolia. Not any prominent differences were observed among these populations at subspecies level. According to the previous know ledge of literature, the samples of these three populations, however, were considered similar in their pattern and colouration, to the populations of Eastern Anatolia. Besides, the number of scales both covering whole body and only temporal region, and the number of femoral pores were found in accordance with the previous results of other investigators. Because of the great similarity between the samples of D. elegans of Konya region and the samples of Ankara and Kayseri regions, they were included in the distribution area of 0. e. centralanatoliae.