Osmanlı Devleti'nde demiryolu politikaları ve istasyon yapıları: İstanbul örneği
Railway policies and railway stations during the Ottoman Period: Istanbul example
  1. Tez No: 540725
  2. Yazar: ESRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KARA PİLEHVARİAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma; Endüstri Devrimi'yle birlikte tüm dünyaya yayılan demiryolu politikalarını ve istasyon yapılarını Osmanlı Devleti bağlamında ve özelde İstanbul örneği üzerinden irdelemektedir. Osmanlı Devleti'ndeki demiryolu politikalarına yön veren etkenler; dönemin demiryolu çağını yakalama gayretinin yanı sıra devletin askeri, lojistik, iktisadi gelişimini sürdürmek ve bölgeler arasında gerekli ulaşım entegrasyonunu sağlamak olmuştur. Bu bağlamda İstanbul, hem Rumeli Demiryolları'nın hem de Hicaz Demiryolu'na uzanan Anadolu-Bağdat Demiryolları'nın başlangıç noktası konumundadır. Ülkelerin sosyo-kültürel ve ekonomik yapılarını etkileyen demiryolları, mimari literatüre yeni bir kavram olarak“demiryolu mimarisi”kavramını getirmiştir. Tren istasyonlarının yapıldığı yerler şehrin çekim merkezi haline gelmiş, kentin mimari ve kültürel dokusu değişmiştir. Geniş bir coğrafyada hüküm süren Osmanlı Devleti'nin demiryolu mimarisi de çeşitlilik arz etmektedir. Çalışmada; dönemin ekonomik koşullarına göre izlenen demiryolu politikalarıyla Osmanlı coğrafyasında yaptırılan demiryolu hatları ve yapıldığı bölgeye göre farklı üslup özellikleri gösteren demiryolu istasyonları ele alınmış ve İstanbul örneği üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made with the main intention of examining the railway policies and train stations that have spread all over the world following the advent of Industrial Revolution. The study was poised to investigate railway policies and constructions made during the Ottoman period. Particular emphais has been given to explore developments made in the city of Istanbul. Apart from providing basic utilities such as transportation and logistics, the railway policies of Ottoman State had the intention of maintaining military might and economic development. Istanbul is the starting point of Rumeli Railways and Anatolian-Baghdad Railways that leads to Hijaz Railway. Railways affected the sociocultural and economic structures of the states and it has brought the concept of“railway architecture”as a new concept in the architectural literature. The railway architecture which was designed during the Ottoman State vary across regions. The train stations that were built in Istanbul area have changed the urban and cultural texture of the city and became main attraction centers. It has been also discovered that local architectural styles were widely applied in the design of train stations in Istanbul.