Sac büküm işleminde açınım boyu problemlerinin azaltılmasına yönelik araştırma
An investigation of reducing initial blank problems in sheet bending process
  1. Tez No: 540726
  2. Yazar: CANSU BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma bükme işlemi için açınım boyu hesaplama hatalarını azaltmak için çözüm sunmaktadır. Araştırmanın amacı; sac metal endüstrisinde bükme operasyonunda sıklıkla karşılaşılan açınım boyu hesabının doğru yapılması probleminin çözülmesi, abkant büküm takımlarının doğru seçilmesi, geri esneme sorunlarının azaltılması ve set up sürelerinin kısaltılmasıdır. Büküm prosesi 6 eksenli CNC abkant presi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada; EN 10130 DC01 kalitede 1 mm, 2mm, 3mm, 4 mm kalınlıkta sac numuneleri kullanılmıştır. Sac levha boyutlarının doğru hesaplanması için yapılan deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen çıktılardan hangi faktörlerin formülde daha etkili olduğu belirlenmiştir. Uygulamada verimliliği arttırmak için C++ yazılımı kullanılarak açınım boyunu doğru hesaplayan bir program yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a solution for the bending process to reduce the initial blank calculation errors. Purpose of the research; is to solve the problems that can be occurred when the calculating right initial blank geometry which is frequently encountered in the bending operation of the sheet metal industry, choosing the right bending tools, reducing the backwarding problems and shortening the set up times. The bending process was carried out using a CNC bending press with 6 axes. 1 mm, 2 mm, 3 mm, 4 mm thickness sheet samples are used for the study with a quality of EN 10130 DC01. As a result of the outputs obtained from experimental studies for calculate blanking sheet metal dimensions accurately was decided which factors more effective in formula. Moreover, in order to increase the productivity in the application, a program which calculates the initial blank length correctly by using C ++ software is written.