Application of ergonomic risk assessment approaches by using group decision analysis in service sector
Servis sektöründe grup karar analizi yaklaşımı ile ergonomik risk değerlendirmesinin uygulaması
- Tez No: 540738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEREN ÖZMEHMET TAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Mesleki kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi için risk değerlendirmesi çok önemlidir. Mevcut risk değerlendirme yöntemlerinin kullanımı, işin risk düzeyini belirlemek için yeterli değildir. Bir işin risk düzeyini belirlerken tek bir risk türünü değerlendiren yöntemlerin kullanılması doğru ve güvenilir sonuçlar vermemektedir. Mesleki kas iskelet sistemi hastalıklarının oluşumunda fiziksel ve psikososyal ergonomik riskler oldukça etkilidir. Ancak, bu iki farklı risk grubunu aynı anda değerlendirmek için birleştiren bir yöntem yoktur. Tek başına fiziksel ergonomik risk değerlendirme yöntemleri veya sadece psikososyal ergonomik risk değerlendirme yöntemleri ergonomik risklerin tehlike boyutları hakkında yeterli bilgi vermemektedir. Bir işin risk düzeyini belirlemek için öncelikle bu işi etkileyen riskler belirlenmelidir. Belirlenen risklere göre ortak bir değerlendirme yapmak ve çalışmanın risk düzeyini belirlemek değerlendirmenin güvenilirliği açısından çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, fiziksel ergonomik risk değerlendirme yöntemlerinin ve psikososyal ergonomik risk değerlendirme yöntemlerinin sonuçlarını kullanarak entegre bir ergonomik risk değerlendirme metodolojisi (IERAMCA) önermektir. Bu sonuçlar çok kriterli karar analiz yöntemleri ile ağırlıklandırılmıştır. Bir üniversite hastanesinin kan merkezindeki laboratuar personelinin mesleki kas iskelet sistemi bozukluklarının temel nedenlerini elde etmek için entegre bir değerlendirme sağlanması ve bu entegre ergonomik risk değerlendirme metodolojisinin uygulanması amaçlanmıştır. Laboratuvar ortamında ergonomik risklerin sık görülmesi nedeniyle laboratuvar personelinin işle ilgili kas-iskelet sistemi bozukluklarına maruz kalması olasıdır. Çalışmanın sonuçlarına göre, laboratuvardaki işler genel olarak orta risk grubundadır. Bu sonuca göre müdahale önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk assessment is important for prevention of occupational musculoskeletal system disorders (OMSD). Using of existing risk assessment methods in literature alone are not sufficient to identify work's risk level. Determining risk level of work using methods assessing one type risk doesn't give accurate and reliable results. The physical and psychosocial ergonomic risks are key factor in formation of OMSD. However, there isn't any research that integrates physical and psychosocial risks to assess them. Physical ergonomic risk assessment methods alone or psychosocial ergonomic risk assessment methods alone do not provide sufficient information on hazard dimensions of ergonomic risks. To determine risk level of work, firstly all risks affecting that work should be determined. It is very important to establish common evaluation according to identified risks and to determine risk level of work in terms of reliability of evaluation. The purpose of this study is to propose an integrated ergonomic risk assessment methodology (IERAMCA) by using outcomes of physical ergonomic risk assessment methods and psychosocial ergonomic risk assessment methods. These outcomes are weighted with multi-criteria decision analysis methods. Providing an integrated assessment and applying IERAMCA to obtain main causes of OMSD of laboratory staff in the blood center of a university hospital is aimed. The laboratory staff is likely to experience work-related musculoskeletal disorders due to the frequent occurrence of ergonomic risks in laboratory. According to results of study, works in laboratory is in medium risk group. According to this result, intervention recommendations have been developed.