Dağıtık enerji kaynakları için yumuşak anahtarlamalı DA-DA dönüştürücü tasarımı ve analizi
Design and analysis of a soft switching DC-DC converter for distributed energy soures
- Tez No: 540773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan düşük gerilimli Dağıtık Üretim (DÜ) sistemleri, yüke maksimum enerji sağlamak için yüksek kazançlı ve yüksek verimli yükseltici tip DA-DA dönüştürücülere ihtiyaç duyar. Bu tez çalışmasında, dağıtık enerji kaynakları için bir kuplajlı bobin, aktif kenetleme ve rezonant gerilim dörtleyici devresini kullanılarak yumuşak anahtarlamalı yüksek gerilim kazançlı DA-DA dönüştürücünün tasarımı ve analizi yapılmıştır. Düşük anahtarlama kayıplarını sağlamak için ana ve yardımcı anahtarlar sıfır gerilimde anahtarlamalı (Zero Voltage Switching, ZVS) iletime girmekte ve diyotlar sıfır akım anahtarlamalı (Zero Current Switching, ZCS) kesime girmektedir. Düşük maliyet ve basit yapıya sahip yumuşak anahtarlamalı DA-DA dönüştürücünün çalışma prensibi, teorik analizi ve çalışma modları detaylı bir şekilde sunulmuştur. Önerilen yumuşak anahtarlamalı DA-DA dönüştürücünün PSIM programı ile simülasyonu yapılmış ve dönüştürücünün laboratuvar prototipi yapılarak elde edilen sonuçlar deneysel olarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Low voltage Distributed Generation (DG) systems based on renewable energy sources required high-gain and high-efficiency step up DC-DC converters to provide maximum energy to the load. In this thesis, a design and analysis of soft switching high voltage gain DC-DC converter was studied by using a coupling inductor, active clamp circuit and resonant voltage quadrupler cell for distributed energy sources. For maintaining low switching losses, the main and auxiliary switches are turned on at Zero Voltage Switching (ZVS) and diodes are turned off with Zero Current Switching (ZCS). The working principle, theoretical analysis and operating modes of the proposed soft-switching DC-DC converter with the low cost and simple structure was presented in detail. The proposed soft-switching DC-DC converter was simulated with the PSIM program and the converter results of the laboratory prototype was experimentally verified.