Ulaştırma modelinin optimum dağıtımda kullanılması ve şeker fabrikalarında bir uygulama
Utilizing the transportation model in optimum dispersion and an application in the sugar factories
  1. Tez No: 560
  2. Yazar: HÜSEYİN DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
- 1 - ÖZET Hüseyin delibaş yüksek lisans tezi gazi üniversitesi fen bilimleri enstitüsü MART 1987 Bu tez çalışmasında Doğrusal Programlamanın özel bir hali olan Ulaştırma modelinden yararlanarak Türkiye Şeker Fabrikalarında üretilen kristal ve küp şekerin ille re optimum dağıtımı belirlenmeye çalışıldı. İlk olarak modelin daha iyi açıklanabilmesi için Doğ rusal Programlama tekniği ana hatlarıyla anlatıldı. İkinci olarak Doğrusal Programlamanın özel bir durumu olan ve bizim bu çalışmamızın. da esasını teşkil eden ulaştırma modelleri ayrıntılı olarak anlatıldı. Son olarak Türkiye Şeker Fabrikalarında üretilen kristal ve küp şekerin illere taşıma maliyetini minimum yapacak optimum dağıtımı yapıldı. Bunun için optimum dağı tımı bulan ve Mathematical Programming System Extended olarak isimlendirilen Paket Programdan Control Language programlama dili kullanılarak optimum dağıtımlar bulun muştur. Sonuç bölümünde ise hali hazır dağıtım i le bulunan sonuç karşılaştırılarak bundan böyle dağıtımın nasıl ya pılması konusunda öneride bulunuldu.
Özet (Çeviri)
41- UTILIZING THE TRANSPORTATION MODEL. IN "OPTIMUM DISPERSION AND AN APPLICATION IN THE SUGAR FACTORIES ABSTRACT M.S. THESIS Hüseyin DELİBAŞ INSTITUTE OF SCİENCE AND TECHNOLOGY GAZI UNIVERSITY MARCH 1987 This study aims to determine the optimum distribution of granuladet and Lump sugar produced in the sugar factories in Turkey on municipality basis by utilizing a specific form of transportation model of Linear programming. First, the fundamental principles of programming technique has been introduced in order to better understanding of the model. Secondly, the transportation patterns which form a specific aspect of linear programming and which constitute the basis of our study have been explained in detail. Finally, the distribution pattern which would minimize t he transportation costs of sugar produced in ç&e sugar factories have been set out.. Inorder to find the optimum distribution of granulated and lump sugar * Control Language programming language which is called Mathematical Programming System Extended packet programme has been used.-.îti - Conclusion part of this study compares the existing distribution program with the findings of our research and gives some suggestions concerning the recommended distri bution pattern.