Araklı ilçesi (Trabzon) sahil bölgesinde yer alan zeminlerinsıvılaşma potansiyelinin belirlenmesi
Determination of liquefaction potential of soils in Arakli district (Trabzon) coast region
  1. Tez No: 540961
  2. Yazar: SİNEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERDEN BABACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışması kapsamında meydana gelen bir deprem esnasında binalarda büyük hasar yaratan en önemli zemin problemlerinden biri olan sıvılaşma olayı; jeofizik, jeolojik ve jeoteknik yöntemler ile incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Trabzon ili Araklı ilçesinin sahil kesiminde pilot olarak seçilen bir alanda jeofizik yöntemlerden sismik kırılma, yüzey dalgalarının çok kanallı analizi, elektrik özdirenç tomografi ve mikrotremor yöntemleri uygulanarak veriler toplanmıştır. Ayrıca bu alanda yapılmış olan sondajlardan SPT-N değerleri hesaplanmıştır. Bununla beraber, çalışma alanının jeolojisi de göz önüne alınarak ampirik bağıntılarla seçilen beş büyük deprem için ivme-şiddet haritaları hazırlanarak elde edilen ivme değerleri sıvılaşma hesabında kullanılmıştır. Araziden jeofizik yöntemler ile elde edilen kayma dalga hızı (Vs), zemin hakim titreşim periyodu, yer altı suyu seviyesi ve jeoteknik çalışmalar sonucu elde edilen SPT-N değerlerinden yararlanılarak çalışma alanın olası sıvılaşma potansiyeli hesabı yapılmıştır. Çalışma alanının mikrotremor zemin sınıflamasında Z4, EUROCODE zemin sınıflamasında ise C ve D sınıfı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca Kg değerine göre yapılan risk çalışmasında da sıvılaşma riskinin olduğu belirlenmiştir. Daha sonra geleneksel yöntemlerden sıvılaşma potansiyelinin hesabının yanında son yıllarda mühendislik çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaya başlayan yapay sinir ağı yöntemi ile de sıvılaşma potansiyeli hesaplanmış ve geleneksel yöntemler ile hesaplanan sıvılaşma potansiyeli ile kıyaslanarak sıvılaşma riskinin bulunduğu ve geleneksel yöntemler ile yapay sinir ağı yönteminin sonuçlarının %94 'lük bir uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the liquefaction event, one of the most important ground problems that caused great damage in the buildings during an earthquake, was investigated by geophysical, geological and geotechnical methods. For this purpose, data were collected by applying seismic refraction, multichannel analysis of surface waves, and electrical resistivity tomography and microtremor methods from geophysical methods in the coastal section of the Araklı district of Trabzon province. In addition, SPT-N values were calculated from the drillings made in this area. Then, the acceleration-violence maps were prepared for the five major earthquakes chosen by empirical relations by taking into account the geology of the study area. The acceleration values obtained from the prepared maps were used in the liquefaction calculation. The liquefaction potential of the study area was calculated by using the SPT-N values obtained from geological surveys and the shear wave velocity (Vs), dominant vibration period, and groundwater level derived from geophysical methods. The study area was observed to be Z4 in microtremor soil classification and C-D in EUROCODE soil classification. In addition, it was determined that there is a risk of liquefaction in the risk study conducted according to Kg value. In recent years, in addition to the calculation of the liquefaction potential from the traditional methods, liquefaction potential has been calculated by artificial neural network method which has been commonly used in engineering studies. Finally, it was seen that all of the data had a liquefaction risk in most of the study area and the results of traditional methods and artificial neural network method were consistent with 94%.