Klasik bale eserlerini çağdaşlaştırma
Modernization of classical ballet works
  1. Tez No: 540962
  2. Yazar: GÖKÇE SÖNMEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MAKBULE DİLEK EVGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Klasik bir eseri tekrar yorumlamak istediğimizde, dikkat edilmesi gereken unsurların belirlenmesi ve bir şablon oluşturulması için gerekli noktaları ifade etmeyi hedeflediğim bu çalışma, çağdaşlaştırma yapmak isteyen koreograflara bir tavsiye niteliği taşımaktadır. Çalışmanın daha iyi anlaşılması için seçtiğim balenin Giselle olması bir tesadüf değildir. Giselle bale tarihinde çağdaşlaştırılan ilk eserler arasında yer almaktadır. Ayrıca günümüze ulaşana kadar geçirdiği değişimlerin izlenebilir olması bu anlamda da tarihe ışık tutması nedeniyle özellikle seçilmiştir. Tezin temel argümanı, günümüzde hem klasik hem çağdaş versiyonları ile seyircinin ilgisini çekmeye devam eden yapıtların özünden koparılmadan yapılan çağdaşlaştırmalar ile geleceğe daha iyi taşınması fikrini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we aim to reinterpret a classic work, the modern choreographer must strip the work to its fundamental elements. It is from this point they can build the basis of their reinterpretation. An aim of this thesis is to provide a template to reinterpret classic works of ballet. It is not coincidence that the ballet I have chosen to be better understood is Giselle. Giselle is one of the first classic works to be modernized in ballet history. Furthermore, with its compiled history of adaptations in mind, Giselle was an ideal choice especially considering it was able to be extensively documented and hence be able to shed light on interpretive ballet history. The main argument of this thesis presents the belief that both classic and modernized interpretations of a work of art continue to attract the attention of an audience -and that modern interpretations can stay true to the essense of a classic work of art thus the message can continue on in posterity