Metisilin dirençli Staphylococcus aureus'a karşı farklı bitkilerin antibakteriyel ve antibiyofilm aktivitelerinin belirlenmesi ve farmasötik açıdan önemli proteazlara karşı bitki inhibitörünün etkisi
Determination of antibacterial and antibiofilm activities of different plants against methicillin-resistant Staphlococus aureus, and effect of plant inhibitor against pharmaceutically important proteases
  1. Tez No: 540981
  2. Yazar: MUSTAFA VURKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) ve S. aureus antibiyotiklere karşı direnç geliştirmiş, bu suşlardan ölüm oranı % 26 iken, dirençli olmayan suşlardan ölüm oranı ise % 17 ' dir, kadar olduğu, bununla birlikte Dünya' da ilaç direncinin tehlikeli bir boyuta ulaştığı ve yaklaşık %90 olduğu rapor edilmektedir. Bu çalışma, insan sağlığına önemli bir tehdit oluşturan metisiline dirençli S. aureus' a karşı yeni ve etkili bir antibakteriyel ajan geliştirmeyi amaçlamakta, ayrıca bakterinin bazı virülans faktörlerine karşı inhibitör etkisi olabilecek bitki inhibitörlerini araştırmaktadır. Bu çalışmada, 5 farklı bitkinin antibakteriyel aktivitesi belirlenmiş ve en yüksek aktivite Vitex agnus-castus (12 mm) bitkisinden elde edilmiştir. En düşük minimum inhibitör konsantrasyonu (MIC) 3250 µg/ml, en düşük minimum bakterisidal konsantrasyon (MBC) ise 6500 µg/ml olarak aynı bitkiden sağlanmıştır. Anti-biyofilm çalışmaları sonucunda en yüksek anti-biyofilm aktivitesi aynı bitkiden % 79 olarak bulunmuştur. Vitex agnus-castus' un ayrıca proteazı, trombini ve kollajenazı inhibe ettiği de belirlenmiştir. Vitex agnus-castus' un fırsatçı bir patojen olan MRSA için yeni bir ilaç maddesi olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization report methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) and S. aureus have developed resistance to antibiotics, mortality rate form these strains is 26 %, while mortality rate of the other not resistant strains to antibiotics is about 17 %, however any drug resistance in World which reaches a dangerous level and it is about 90 % in the reported. This study aims to develop a new and effective antibacterial agent against methicillin resistant S. aureus which is a major threat to human health, in addition to investigate the plant inhibitors that may have an inhibitory effect against some virulence factors of bacterium. In this study, antibacterial activities of 5 different plants were determined and the highest activity was obtained from Vitex agnus-castus (12 mm) plant. The minimum inhibitory concentration (MIC) was 3250 µg/ml and the lowest minimum bactericidal concentration (MBC) was 6500 µg/ml from same plant. At the result of anti-biofilm studies, the highest anti-biofilm activity was found as 79 % from same plant. Furthermore, it was determined that Vitex agnus-castus also inhibited protease, thrombin and collagenase. It is thought that Vitex agnus-castus can be used as a new drug agent for MRSA which an opportunistic pathogen.